Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 10 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Bk 616/22

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Roleder, Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Lemańska (spr.), asesor sądowy WSA Barbara Romanczuk, Protokolant st. sekretarz sądowy Katarzyna Derewońko, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi B. Ż. na uchwałę Rady Gminy K. z dnia [...] października 2005 r. nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru gminy K. 1. stwierdza nieważność § 12 części tekstowej i odpowiadającej mu części graficznej załącznika numer 1 do zaskarżonej uchwały w odniesieniu do działek numer [...] i [...]; 2. oddala skargę w pozostałej części; 3. zasądza od Rady Gminy K. na rzecz skarżącej B. Ż. kwotę 797 (siedemset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I. W dniu [...] października 2005 r. Rada Gminy K. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru gminy K. (dalej: plan miejscowy), która została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego z dnia 21 listopada 2005 r. nr 239, poz. 2657. Z akt sprawy wynika, że Rada Gminy K. podjęła dwie uchwały intencyjne: w dniu [...] grudnia 2002 r. nr [...]w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy K. oraz w dniu [...] grudnia 2003 r. nr [...] w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego części gminy K. (w treści tej uchwały znalazło się sformułowanie "w nawiązaniu do uchwały Nr [...] z dnia [...] grudnia 2002 r."). Uchwała z dnia [...] października 2005 r. została następnie zmieniona przez Radę Gminy K. uchwałami z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] oraz z dnia [...] października 2021 r. nr [...].

II. W piśmie z [...] lutego 2022 r. B. Ż. wezwała Radę Gminy K. do usunięcia naruszenia prawa dokonanego uchwałą z [...] października 2005 r., w odniesieniu do należących do niej działek nr [...],[...] i [...] położonych we wsi R., gmina K. W ocenie wzywającej, pomimo że działka nr [...] w większości miała charakter rolny, a działka nr [...] charakter rolny miała w całości, w planie zostały one oznaczone jako działki leśne. Działka nr [...] zgodnie z planem pozostała terenem rolnym. Wszystkie te działki znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie, stanowią jedną nieruchomość, na której prowadzono gospodarkę rolną. Ustalenie w stosunku do części ww. działek przeznaczenia leśnego wyklucza prowadzenie na nich działalności rolniczej i odbyło się bez wskazania powodów takiego ustalenia. Narusza to jej prawo właściciela do swobodnego wykorzystania nieruchomości wynikające z art. 140 Kodeksu cywilnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00