Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 8 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Op 284/22

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędzia WSA Beata Kozicka (spr.) Protokolant St. inspektor sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi Wojewody Opolskiego na uchwałę Zarządu Powiatu Brzeskiego z dnia 22 maja 2019 r., Nr 59/2019 w przedmiocie obsługi praw dostępowych radnego stwierdza niezgodność z prawem zaskarżonej uchwały.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wywiedzionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez Wojewodę Opolskiego (dalej jako: Wojewoda lub organ nadzoru), działającego na podstawie art. 82 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 1526 ze zm.), dalej: u.s.p., jest uchwała nr 59/2019 Zarządu Powiatu Brzeskiego z dnia 22 maja 2019 r. w sprawie obsługi praw dostępowych radnego, dalej również jako "uchwała". Zarzucając uchwale istotne naruszenie prawa wniósł Wojewoda o stwierdzenie jej niezgodności z prawem.

Wniesienie skargi poprzedził następujący stan faktyczny i prawny.

W dniu 22 maja 2019 r. Zarząd Powiatu Brzeskiego powołując się na art. 33 w zw. art. 21 ust. 2a ustawy o samorządzie powiatowym podjął uchwałę nr 59/2019 w sprawie obsługi praw dostępowych radnego. Przedmiotowa uchwała wpłynęła do organu nadzoru 13 lipca 2022 r. W jej § 1 wskazano, że uchwała ta określa szczegółowy tryb obsługi przez pracowników jednostek organizacyjnych Powiatu Brzeskiego i Starostwa Powiatowego w Brzegu - wykonywania prawa radnego Rady Powiatu Brzeskiego ("prawo dostępowe") do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały oraz wglądu w działalność tych jednostek i Starostwa. Uchwała ta w swej treści reguluje, że radny wnioskuje o prawa dostępowe w formie dokumentowej (§ 2 ust. 2 uchwały), wnioski są składane za pośrednictwem przewodniczącego lub biura rady, a następnie przekazywane bez zbędnej zwłoki do sekretariatu starosty celem dekretacji dla ustalenia właściwej jednostki lub komórki organizacyjnej (§ 2 ust. 3 uchwały). Uchwała normuje także, że wnioski centralnie rejestruje biuro rady, a wnioski złożone poza biurem rady podlegają przekazaniu tam w celu rejestracji (§ 2 ust. 4-5 uchwały). W § 2 ust. 6 uchwały zawarto, że starosta odrębnie zatwierdza formularz wniosku. Natomiast w § 4 uchwały postanowiono, że wchodzi ona w życie z dniem 1 czerwca 2019 r., co wskazuje, że została ona przez Zarząd Powiatu Brzeskiego zakwalifikowana, jako akt kierownictwa wewnętrznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00