Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 grudnia 2022 r., sygn. III SA/Kr 1139/22
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie: Sędzia WSA Hanna Knysiak-Sudyka (spr.) Asesor WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi R. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 26 maja 2022 r., nr SKO-NP-4115133/22 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu decyzją z dnia 26 maja 2022 r., znak: SKO-NP-4115-133/22, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.), art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 615), utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję Wójta Gminy Ł. o odmowie przyznania R. R. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z opieką sprawowaną nad niepełnosprawną M. R.
Decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Organ pierwszej instancji odmówił R. R. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad matką M. R., która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ wskazał, iż w dniu 25 stycznia
2022 r. R. R. złożył wniosek w sprawie ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad matką M. R. W oparciu o oświadczenie strony ustalono, że R. R. od dnia 1 listopada 2011 r. nie podejmuje zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad w/w osobą niepełnosprawną. W trakcie wywiadu środowiskowego ustalono, że M. R. jest osobą przewlekle chorą, wymagającą stałego leczenia. Pozostaje pod stałą kontrolą lekarską ze względu na wiek i na stan zdrowia, jest osobą niesamodzielną, wymagającą stałej opieki w codziennym funkcjonowaniu, pielęgnacji, nadzoru, przygotowania posiłków i podawania leków. Pomoc taką zapewnia syn R. R. Zakres sprawowanej opieki, którą zapewnia matce R. R. w opinii pracownika socjalnego uniemożliwia podjęcie przez w/w zatrudnienia nawet w niepełnym wymiarze czasu pracy. M. R. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności nr [...] z dnia 16 kwietnia 2007 r. z zaznaczeniem, iż niepełnosprawność istnieje od 1987 r., to jest od 42 roku życia. Orzeczenie wydano na stałe.