Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 8 grudnia 2022 r., sygn. I SA/Go 358/22
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Dariusz Skupień Asesor WSA Damian Bronowicki Protokolant Starszy sekretarz sądowy Marta Andrzejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi A. spółki akcyjnej na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. Uchyla zaskarżoną interpretację w całości. 2. Zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Skarżąca A S.A. wniosła skargę na interpretacje indywidualną wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] maja 2022 r., nr [...] dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych.
Z treści zaskarżonego aktu wynikało, że Skarżąca wnioskiem z dnia [...] lutego 2022 r. wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczącej ustalenia, czy przychód z tytułu rekompensat uzyskanych przez spółkę od Prezesa URE podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie przepisu art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (zwaną dalej updop), jako dotacja otrzymana z budżetu.
Opisując stan faktyczny Skarżąca wskazał, że jest osobą prawną. W okresie, którego dotyczy opisany stan faktyczny była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Od 1 stycznia 2022 r. funkcjonuje jako podmiot zależny w ramach Podatkowej Grupy Kapitałowej [...]. Podnoszone wątpliwości dotyczą skutków podatkowych w zakresie wymiaru podatku dochodowego od osób prawnych przed przystąpieniem do podatkowej grupy kapitałowej tj. w okresie gdy była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Z tego względu skarżąca posiada statusu zainteresowanego w rozumieniu art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Przedmiotem działalności skarżącej jest produkcja i sprzedaż papieru, wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej oraz dystrybucja i obrót energią elektryczną. Spółka prowadzi działalność w sektorze energochłonnym. Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1532 ze zm.; dalej: ustawa o systemie rekompensat) spółka wystąpiła w latach 2020 i 2021 do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (dalej: "Prezes URE") z wnioskami o przyznanie pomocy publicznej z tytułu przenoszenia kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów w sektorze lub podsektorach energochłonnych (dalej: "wnioski"). Prezes URE w decyzjach z dnia [...] lipca 2020 r. i [...] września 2021 r. po rozpatrzeniu wniosków spółki, uznał, że w całości zasługują one na uwzględnienie i przyznał stosowne rekompensaty za 2019 i 2020 rok (dalej: "rekompensaty"). Środki finansowe z tytułu rekompensat wpłynęły do Spółki w 2020 i 2021 roku i zostały zakwalifikowane jako przychody podatkowe.