Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 listopada 2022 r., sygn. II SA/Sz 754/22
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj, Asesor WSA Krzysztof Szydłowski, Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Klimek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 listopada 2022 r. sprawy ze skargi T. S. na zalecenia pokontrolne Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów w S. z dnia [...] r., nr [...] I. uchyla skarżone zalecenia pokontrolne w zakresie tiret 1 i 3, w jakim dotyczą one produktu o nazwie " [...]", II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów w S. na rzecz skarżącego T. S. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu lipca 2022 r. Inspektor Inspekcji Handlowej, dalej także jako: "organ", wydał zalecenia pokontrolne nr [...], w których na podstawie art. 30b ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 630 - j.t. ze zm.), dalej jako "ustawa o jakości handlowej," wezwał T. S., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą T. w G. , dalej jako "strona", "skarżący", do usunięcia, w terminie niezwłocznym od dnia otrzymania zaleceń, stwierdzonych nieprawidłowości, poprzez wykonanie wprowadzanie do obrotu artykułów rolno-spożywczych prawidłowo oznakowanych, zgodnie z obowiązującymi przepisami:
- dla pieczywa uwidocznienie nazwy zgodnej z prawdą, niewprowadzającej w błąd odnośnie metody wytwarzania (dot. określenia "wiejski"),
- uwidocznienie wykazu składników w miejscu sprzedaży na wywieszce dotyczącej danego środka spożywczego lub w inny sposób, w miejscu dostępnym bezpośrednio konsumentowi finalnemu,
- uwidocznienie nazw środków spożywczych, które pozwalają konsumentowi na poznanie prawdziwego charakteru tych środków spożywczych oraz odróżnienie ich od innych środków spożywczych.
Organ wskazał, że o sposobie wykonania powyższych zaleceń strona ma obowiązek poinformować organ, niezwłocznie po ich wykonaniu, nie później niż w terminie 7 dni od daty ich otrzymania, w przeciwnym razie, zgodnie z art. 40a ust. 2 ww. ustawy, będzie podlegać karze pieniężnej w wysokości do trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedzający rok nałożenia kary.