Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 listopada 2022 r., sygn. II SA/Po 621/22
Administracyjne postępowanie; Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Asesor WSA Sebastian Michalski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 listopada 2022 r. sprawy ze skargi D. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia 5 lipca 2022 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta P., decyzją z dnia 5 maja 2022 roku (nr [...]), odmówił przyznania D. D. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką roztoczoną nad matką S. D..
W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że podopieczna S. D. (lat 91) legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z dnia 4 stycznia 2022 roku, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia 1 października 2021 roku. Orzeczenia zostało wydane na stałe.
Prezydent wskazał, że nie została spełniona przesłanka z art. 17 ust. 1b ustaw o świadczeniach rodzinnych. Z orzeczenie wynika, iż nie da się ustalić od kiedy powstała niepełnosprawność podopiecznej, a tym samym nie można stwierdzić , że niepełnosprawność podopiecznej powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia.
Opiekę nad niepełnosprawną roztoczyła córka, która pobiera świadczenie emerytalne. Emerytura jest świadczeniem finansowanym z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i przysługuje ubezpieczonemu, który zaprzestał aktywności zawodowej za przepracowanie określonej liczby lat i po osiągnięciu wieku. Nie można przyjąć, że osoba posiadającą prawo do świadczenia emerytalnego zrezygnowała z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą, która jej wymaga. Także wówczas, gdy świadczenie emerytalne jest niższe, przepisy uniemożliwiają miarkowanie, czy też uwzględnienie szczególnej sytuacji finansowej rodziny wnioskodawcy, zakładając, że w każdym przypadku nie jest możliwy zbieg świadczenia emerytalnego i świadczenie pielęgnacyjnego.