Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 listopada 2022 r., sygn. I SA/Łd 665/22

Podatek dochodowy od osób fizycznych; Interpretacje podatkowe

Dnia 8 listopada 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kowalski Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Krawczyk Asesor WSA Grzegorz Potiopa (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 listopada 2022 roku sprawy ze skargi P. Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w B. na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 lipca 2022 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.384.2022.1.IM w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I SA/Łd 665/22

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 6 kwietnia 2022 r. P. Spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w B. (dalej także: "Skarżąca", "Spółka" lub "Wnioskodawca") wniosła o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną. Spółka prowadzi pełną księgowość zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Spółka, jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, wpłaca miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1406 z późn. zm.; dalej także: "u.p.d.o.p.").

Zgodnie ze statutem zysk Spółki podlega podziałowi na dwie części:

1) część przypadająca komplementariuszom ‒ 99% (spółka ma dwóch komplementariuszy ‒ osoby fizyczne, każdy z nich ma prawo do połowy zysku przypadającego na tą pulę, tj. 49,5%),

2) część przypadająca akcjonariuszom ‒ 1%.

Komplementariuszami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne. Komplementariusze podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00