Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.384.2022.1.IM
Zryczałtowany podatek od wypłat komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku spółki komandytowo-akcyjnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 12 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną (dalej: Spółka). Spółka prowadzi pełną księgowość zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.
Spółka, jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, wpłaca miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1406 z późn. zm.; dalej: „updop”).
Zgodnie ze statutem zysk Spółki podlega podziałowi na dwie części:
1)część przypadająca komplementariuszom ‒ 99% (spółka ma dwóch komplementariuszy ‒ osoby fizyczne, każdy z nich ma prawo do połowy zysku przypadającego na tą pulę, tj. 49,5%),
2)część przypadająca akcjonariuszom ‒1%.
Komplementariuszami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne. Komplementariusze podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
W trakcie roku podatkowego Spółka w ramach uzyskiwanego zysku oraz możliwości płynnościowych wypłaca komplementariuszom zaliczki na poczet zysku za dany rok podatkowy. Co istotne, Spółka w tym celu nie zaciąga żadnych zobowiązań. Zaliczki są więc wypłacane z bieżących środków obrotowych. Zawsze są one wypłacane w obowiązujących pomiędzy komplementariuszami proporcjach udziału w zysku, określonych w statucie Spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right