Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 listopada 2022 r., sygn. I SA/Kr 822/22

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Michaldo (spr.), Sędziowie WSA Wiesław Kuśnierz, WSA Jarosław Wiśniewski, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 listopada 2022 r. sprawy ze skargi E. S.A w T. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 maja 2022 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.73.2022.2.IZ w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 200,00 zł (słownie: dwieście złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 7 lutego 2022 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek E. Spółka Akcyjna z siedzibą w T. (zwanej dalej Spółką, Wnioskodawcą, stroną skarżącą) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Składając przedmiotowy wniosek Wnioskodawca przedstawił następujący opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

E S.A. (dalej: "E", "Spółka", "Wnioskodawca") jest polskim rezydentem podatkowym i jednym z wiodących producentów specjalistycznych rozwiązań do automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, głównie dla przemysłu samochodowego. W oparciu o własny know-how firma dostarcza zaawansowane technologicznie rozwiązania do wiodących globalnych podmiotów produkujących komponenty dla producentów samochodów m.in. takich marek jak : VW, Audi, BMW.

Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: "ustawa o CIT") w postaci prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT.

W szczególności prace rozwojowe Wnioskodawcy skupiają się nad rozwiązaniami zgodnymi z koncepcją Industry 4.0 wykorzystując technologię: internetu i rozszerzonej rzeczywistości (okulary 3D H. firmy M.) np. do zdalnego zarządzania linią technologiczną. Koncepcja Industry 4.0 (czwarta rewolucja przemysłowa). Została zapoczątkowana przez Internet of Things (Internet Rzeczy), czyli przesyłanie dużej ilości danych, zaawansowane metody ich przetwarzania i Big Data - technologia analizy dużych zbiorów danych. Pojęcie Przemysłu 4.0 składa się z kilku elementów: integracji inteligentnych maszyn, systemów i zmiany procesów produkcyjnych. Opiera się na zbiorczym przetwarzaniu danych, które w efekcie ma prowadzić do zmniejszenia kosztów produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu jej wydajności oraz usprawnieniu logistyki. Czwarta rewolucja wiąże się także z nowatorskimi rozwiązaniami i integracją na linii człowiek-robot - znikają bariery pomiędzy nimi, co powoduje zwiększenie elastyczności produkcji, a także ogólnie ze zmianą sposobu pracy i roli ludzi w przemyśle.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00