Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 listopada 2022 r., sygn. II SA/Gd 302/22

Telekomunikacja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Górska Sędziowie: Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) Asesor WSA Wojciech Wycichowski Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2022 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi P na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia 3 marca 2022 r. nr WI-I.7843.3.173.2021.KW w przedmiocie sprzeciwu w sprawie wykonania robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Wojewody Pomorskiego na rzecz skarżącej P kwotę 997 zł (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

P. Spółka z o.o. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Wojewody Pomorskiego z 3 marca 2022 r., którą utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta Gdyni z 7 grudnia 2021 r. w przedmiocie sprzeciwu w sprawie wykonania robót budowlanych.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Prezydent Miasta Gdyni decyzją z dnia 7 grudnia 2021 r., nr RAAII.6743.4.248.2021.DR-31/19, wniósł sprzeciw wobec zgłoszenia przez skarżącą zamiaru wykonania robót budowlanych polegających na montażu konstrukcji wsporczej wraz z instalacją radiokomunikacyjną [..], w tym 7 anten sektorowych i 2 anten radioliniowych oraz 12 sztuk urządzeń, na budynku przy ul. S., dz. [..]-[..] obr. K. w Gdyni. Prezydent uznał, że planowana inwestycja jest niezgodna z ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego Kamiennej Góry w Gdyni, uchwalonego uchwałą Rady Miasta Gdyni Nr XXXII/754/05 z dnia 22 czerwca 2005 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Kamiennej Góry w Gdyni (Dz. Urz. Woj. Pom. Nr 79, poz. 1587 z dnia 17 sierpnia 2005 r.), zgodnie z którego § 10 ust. 2 zakazuje się lokalizacji stacji bazowych (masztów i urządzeń nadawczych) telefonii komórkowej, z wyjątkiem terenu 11U. Tymczasem budynek objęty planowaną inwestycją znajduje się w obszarze 04 UN. W konsekwencji organ powołał się na art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy Prawo budowlane. W ocenie organu, plan miejscowy może wprowadzać pewne ograniczenia na całym obszarze objętym planem, w zakresie lokalizacji inwestycji telekomunikacyjnych, ich rozmieszczenia oraz rodzaju urządzeń z uwagi na miejsca, w których będą realizowane, bądź ograniczenia z uwagi na ochronę innych wartości istotnych z punktu widzenia gospodarowania przestrzenią. Plan miejscowy Kamiennej Góry w Gdyni nie ogranicza całkowicie lokalizacji stacji bazowych telefonii komórkowej, ponieważ wskazuje tereny, na których możliwa jest lokalizacja inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej (w tym przypadku są to tereny oznaczone jako 11U).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00