Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 lipca 2022 r., sygn. II SA/Wa 3578/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Maciejuk, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (spr.), Sędzia WSA Joanna Kube, , Protokolant st. sekr. sądowy Maryla Wiśniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lipca 2022r. sprawy ze skargi S. P. oraz małoletniej L. P. reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego A. P. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] sierpnia 2021r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku oddala skargę
Uzasadnienie
I. Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwany dalej: "Prezesem ZUS") decyzją z (...) sierpnia 2021r. nr (...), wobec uchylenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 16 listopada 2020r., sygn. akt II SA/Wa 752/20 decyzji Prezesa ZUS z (...) lutego 2020r. i po rozpatrzeniu wniosku z 28 maja 2019r., odmówił przyznania małoletnim dzieciom S.i L. P. (zwanym dalej: "Skarżącymi"), reprezentowanym przez przedstawiciela ustawowego A. P. renty rodzinnej w drodze wyjątku. W podstawie prawnej podano art. 83 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2021r., poz. 291 ze zm., zwana dalej: "u.e.r.FUS").
Prezes ZUS w uzasadnieniu podał, że zgodnie z ww. przepisem świadczenie w drodze wyjątku może być przyznane, jeśli wnioskodawca spełni łącznie warunki: jest lub był osobą ubezpieczoną lub jest członkiem rodziny pozostałym po ubezpieczonym, nie spełnia warunków ustawowych do uzyskania świadczeń wskutek szczególnych okoliczności, - nie może podjąć pracy ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek, nie ma niezbędnych środków utrzymania. Niespełnienie choćby jednego z ww. warunków wyklucza możliwość przyznania świadczenia. Renta rodzinna jest pochodną świadczenia osoby zmarłej i w pierwszej kolejności rozpatrzeniu podlega uprawnienie do świadczenia jakie przysługiwałoby osobie zmarłej, a następnie przez wnioskodawcę - członka rodziny po osobie zmarłej.