Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 maja 2022 r., sygn. II SA/Wa 4015/21

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Sędzia WSA Joanna Kube, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, , Protokolant starszy specjalista Aleksandra Weiher, , po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2022 r. sprawy ze skargi R. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] października 2021 r. nr: [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz R. K. kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z [...] października 2021 r. nr [...], na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r. poz. 723); zwanej dalej ustawą zaopatrzeniową, odmówił wyłączenia stosowania wobec R. K. art. 15c, art. 22a i art. 24a tej ustawy.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że R. K. wnioskiem z [...] marca 2017 r. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zastosowanie art. 8a ustawy zaopatrzeniowej. W uzasadnieniu wnioskodawca opisując przebieg służby podał, że pracę w Wojewódzkim Urzędzie Spraw Wewnętrznych w [...] w Pionie Służby Bezpieczeństwa realizował od [...] lutego 1982 r. do [...] lipca 1990 r. kiedy to m.in. ukończył Studium Podyplomowe w Wyższej Szkole Oficerskiej w [...] oraz był inspektorem Wydziału Ochrony Konstytucyjnego Porządku Państwa, aż do momentu rozwiązania struktur Służby Bezpieczeństwa w 1990 r. W tym samym roku poddał się procedurze weryfikacyjnej przed Wojewódzką Komisją Kwalifikacyjną, w międzyczasie powrócił do zawodu nauczyciela w Szkole Podstawowej w [...], ale po odwołaniu się do Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej od wcześniejszej negatywnej opinii, ponownie wstąpił do służby w Policji. Podkreślił, że cała jego kariera zawodowa związana była ze służbą w Policji, w której awansował od stopnia [...] do [...], otrzymywał pozytywne opinie służbowe oraz był wyróżniany nagrodami pieniężnymi. Zaznaczył także, że jego stan zdrowia uległ pogorszeniu i został skierowany na komisję lekarską, która orzekła trwałą niezdolność do służby w Policji. Ponadto podniósł, że służbę w Służbie Bezpieczeństwa pełnił krótkotrwale, natomiast służbę w Policji rzetelnie, z poświęceniem życia i czasu rodzinnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00