Postanowienie WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 4 kwietnia 2022 r., sygn. II SA/Go 75/22
Zawieszenie/podjęcie postępowania
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Asesor WSA Kamila Karwatowicz po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w sprawie ze skargi E.C. na decyzję Wojewody z dnia [...]r., znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę postanawia na podstawie art. 125 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329) zawiesić postępowanie sądowoadministracyjne.
Uzasadnienie
W dniu 11 lutego 2022 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. wpłynęła skarga E.C., reprezentowanej przez pełnomocnika, na decyzję Wojewody z dnia [...] listopada 2021 r. znak: [...] utrzymującą w mocy decyzję Starosty z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...], którą zatwierdzono projekt budowlany i udzielono pozwolenia na budowę dla R. sp. z o.o. spółka komandytowa (dalej jako inwestor) obejmującego budowę 12 budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej w [...] na działce nr [...].
Skarga wniesiona została w następujących okolicznościach, których opisanie jest niezbędna dla wyjaśnienia przesłanek uzasadniających wydanie niniejszego postanowienia.
Zatwierdzając projekt budowlany i udzielając pozwolenia na budowę w decyzji z dnia [...] lutego 2018 r. Starosta, działając na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332 ze zm., aktualnie Dz.U. z 2021 r. poz. 2351; dalej p.b.) stwierdził zgodność planowanej inwestycji z uchwalonym uchwałą Rady Miejskiej Nr 111/24/98 z dnia 22 grudnia 1998 r. miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego osiedla "[...]" (dalej zwanym planem z 1998 r.).
Wskazać należy, iż plan z 1998 r. składa się z części tekstowej i graficznej (rysunku). Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 w/w planu przedmiotem jego ustaleń są tereny mieszkalnictwa jednorodzinnego wraz z zasadami podziału tych terenów na działki budowlane oraz o funkcjach mieszkaniowo-rzemieślniczych, oznaczone w rysunku planu odpowiednio symbolami M i MR. Zgodnie z § 2 ust. 4 obowiązującymi ustaleniami planu są oznaczenia graficzne w rysunku planu dotyczące linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu oznaczone linią ciągłą, nieprzekraczalne linie zabudowy, podstawowe przeznaczenie terenów oznaczone odpowiednim symbolem, wielkości wymiarowe, korytarze techniczne linii elektroenergetycznych (wykluczenia zabudowy). W § 2 ust. 5 wprowadzono rozwiązania przestrzenne i ustalono: 1) przeznaczenie poszczególnych terenów, linie rozgraniczenia terenów o różnych funkcjach oraz nieprzekraczalne linie zabudowy - zgodnie z oznaczeniem w rysunku planu, 2) maksymalną ochronę istniejącej rzeźby terenu poprzez ograniczenie zmian w jego topografii do niezbędnego minimum wynikającego z uwarunkowań technologicznych, komunikacji i infrastruktury technicznej, 3) wysokość zabudowy (pkt a-c), 4) zasadę kształtowania zabudowy mieszkaniowej wraz z zalecanym układem kalenicy dachowej oraz usługowej - wg oznaczenia graficznego w rysunku planu, 5) zakaz lokalizacji wszelkiej zabudowy w obrębie wyznaczonych w planie korytarzy technicznych napowietrznych linii elektroenergetycznych.