Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 marca 2022 r., sygn. II SA/Wa 3471/21
Policja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj (spr.), Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędzia WSA Andrzej Wieczorek, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 3 marca 2022 r. sprawy ze skargi M. J. na decyzję Komendanta [...] Policji z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ponownego ustalenia i wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany czas wolny od służby 1) uchyla zaskarżoną oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Komendanta Rejonowego Policji [...] z dnia [...] czerwca 2021 r.; 2) zasądza od Komendanta [...] Policji na rzecz M.J. kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Komendant Rejonowy Policji [...] decyzją nr [...] z dnia [...] czerwca 2021 roku odmówił [...] (w st. spocz.) M. J. ponownego ustalenia i wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany czas wolny od służby udzielany na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy o Policji w łącznym wymiarze 56 godzin.
Organ wskazał, że podstawę prawną rozstrzygnięcia stanowił art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735, t. j.) w związku z ort. 11 ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 roku, poz. 1635). W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że zgodnie z art. 115a ustawy o Policji, obowiązującym na dzień zwolnienia strony ze służby w Policji, ekwiwalent pieniężny za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego oraz za każde rozpoczęte 8 godzin niewykorzystanego czasu wolnego przysługującego no podstawie ort. 33 ust. 3 ustala się w wysokości 1 /30 części miesięcznego uposażeniazasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Ponadto zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego. Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 roku, poz. 1635) ustawodawca wskazał, że policjantowi zwalnianemu ze służby ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany czas wolny od służby udzielany na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 2 w brzmieniu dotychczasowym, wypracowany w okresie przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, wypłaca się na podstawie przepisów dotychczasowych. Stąd organ uznał, że skoro [...] (w st. spocz.) M. J. został zwolniony ze służby w Policji z dniem [...] kwietnia 2019 roku, to żądanie wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany czas wolny od służby, przysługujący stronie w wymiarze 58 godzin, należy uznać za bezzasadne.