Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 marca 2022 r., sygn. II SA/Wa 3460/21

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Sędzia WSA Karolina Kisielewicz (spr.), Sędzia WSA Joanna Kruszewska-Grońska, , Protokolant starszy referent Magdalena Frąckiewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2022 r. sprawy ze skargi G. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

G. S. w piśmie z 19 maja 2017 r. wniósł do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zastosowanie wobec niego art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, dalej "ustawa emerytalna" (Dz. U. z 2020 r. poz. 723).

W uzasadnieniu wniosku skarżący szczegółowo opisał przebieg swojej służby w WUSW w [...] oraz w Policji. G. S. podał, że w dniu 16 października 1988 r. został przyjęty na stanowisko inspektora wydziału III SB WUSW w [...], niemniej do czasu podjęcia nauki w Akademii Spraw Wewnętrznych w [...] (1 października 1989 r.) pełnił służbę w biurze paszportowym w RUSW w [...]. Po pozytywnej weryfikacji, w maju 1990 r. kontynuował studia w Wyższej Szkole Policji w [...] i do [...] listopada 2016 r., przez ponad 26 lat pełnił służbę w Policji.

Po rozpoznaniu wniosku skarżącego, Minister Spraw Wewnętrznych decyzją z [...] stycznia 2019 r. (nr [...]), utrzymaną w mocy decyzją z [...] lipca 2019 r. (nr [...]) odmówił wyłączenia stosowania wobec G. S. art. 15c, art. 22a i art. 24a ustawy emerytalnej, na podstawie art. 8a ust. 1 tej ustawy.

Organ administracji podał, że zgodnie z pismem z Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z 25 kwietnia 2017 r., stanowiącym informację o przebiegu służby skarżącego, G. S. pełnił służbę na rzecz totalitarnego państwa, o której mowa w art. 13b ustawy emerytalnej, od [...] października 1988 r. do [...] lipca 1990 r., tj. przez okres 1 roku i 9 miesięcy i 16 dni, podczas gdy całkowity okres służby wyniósł 28 lat, 1 miesiąc i 14 dni (od [...] października 1988 r. do [...] listopada 2016 r.) Minister wyjaśnił, że z informacji o przebiegu służby skarżącego, udzielonej przez Komendanta Głównego Policji w piśmie z 16 marca 2018 r. wynika, że G. S. po 12 września 1989 r. rzetelnie wykonywał zadania i obowiązki, był; awansowany w stopniu służbowym, wyróżniany i nagradzany (brązową odznaką "Zasłużony Policjant", srebrną odznaką "Zasłużony Policjant", "Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę", "Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00