Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 11 stycznia 2022 r., sygn. II SA/Bd 1199/21
Lasy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz Sędziowie: sędzia WSA Elżbieta Piechowiak sędzia WSA Katarzyna Korycka (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 stycznia 2022 r. sprawy ze skargi M. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie zastrzeżeń dotyczących projektu uproszczonego planu urządzania lasu 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] marca 2021r. [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej M. D. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] marca 2021 r. nr [...] Starosta T. nie uznał zastrzeżeń skarżącej M. D. złożonych do projektu Uproszczonego Planu Urządzenia Lasu dla Gminy O. na lata 2020-2029 dla terenu działki nr [...] w miejscowości S., gmina O., w ramach których ww. właścicielka działki wskazała, że na działce nr [...] brak jest drzewostanu, że jest łąka i, że powinno być grunty rolne - łąka.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że z wypisu z rejestru gruntów wynika, że działka nr [...] stanowi las (symbol: LsV) na powierzchni 4,13 ha i grunty pod rowami (symbol: W-LsV) na powierzchni 0,08 ha. Podkreślił, że o fakcie czy dany grunt jest lasem w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1463, dalej powoływanej jako "ustawa o lasach") decydują zapisy w ewidencji gruntów, podnosząc jednocześnie, że rolą organu odpowiedzialnego za opracowanie uproszczonego planu urządzania lasu (dalej powoływanego też jako "upul’) jest ustalenie, czy działka opisana w ewidencji jako leśna w rzeczywistości stanowi las w rozumieniu ustawy o lasach oraz, że celowi temu służy też procedura zgłaszania zastrzeżeń i wniosków do projektu upul, o której mowa w art. 21 ust. 5 ustawy o lasach. Organ podniósł, że w dniu [...] maja 2021 r. przeprowadzone zostały z udziałem strony oględziny działki nr [...] w trakcie których ustalono, że na działce nr [...] w oddziale 4m rośnie las sosnowy w wieku 26 lat na powierzchni 1,2800 ha, w oddziale 4o występuje drzewostan olchowy w wieku 26 lat na powierzchni 1,0500 ha, w oddziale leśnym 4p występuje sukcesja naturalna w którym głównym gatunkiem jest dąb na powierzchni 1,4100 ha, a w oddziale 4r występuje las olchowy w wieku 41 lat na powierzchni 0,3900 ha. W toku oględzin potwierdzono, że działka spełnia kryterium przyrodnicze, jest pokryta roślinnością leśną, występuje runo leśne. Ustalono też, że działka położona jest w sąsiedztwie innych gruntów leśnych tworząc z nimi zwartą powierzchnię ponad 10 ha. Organ wskazał również, że działka nr [...] była objęta upul na lata 2010-2019. Wyjaśnił, że w procesie sporządzania projektu upul nie ma możliwości kwestionowania danych zwartych w ewidencji gruntów czy też zmiany klasyfikacji gruntów. Reasumując organ stwierdził, że analiza zgromadzonego materiału dowodowego, w tym ustaleń z oględzin, wykazała konieczność utrzymania zapisu dotyczącego działki nr [...] w projekcie upul na lata 2020-2029 w wersji przedstawionej na etapie wyłożenia projektu upul.