Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Lu 657/21

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Grymuza (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska Asesor sądowy WSA Marcin Małek po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi W. L. na uchwałę nr [...] Rady Gminy z dnia [...] maja 2020 r. w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stwierdza nieważność Uchwały Nr [...] Rady Gminy z dnia [...] maja 2020r. w sprawie zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy P. dla terenu położnego we wsi W. - etap IV.

Uzasadnienie

W dniu 23 sierpnia 2021r., wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skarga W. L. na uchwałę Nr [...] Rady Gminy z dnia [...] maja 2020 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy P. dla terenu położonego we wsi W. - etap IV.

W ocenie Wojewody zaskarżona uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem trybu i zasad sporządzania planu miejscowego.

Wojewoda wskazał, że w procedurze uchwalenia przedmiotowej uchwały naruszony został przepis art. 17 pkt 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z przedłożonej organowi nadzoru dokumentacji prac planistycznych wynika, że przedmiotowy projekt zmiany planu został wyłożony do publicznego wglądu od 11 marca 2020 r. do 2 kwietnia 2020 r. W tej samej dacie, czyli w dniu rozpoczęcia wyłożenia, w lokalnej prasie ukazało się ogłoszenie o tym wyłożeniu. Wojewoda podkreślił, że obwieszczenie Wójta Gminy P. o przedmiotowym wyłożeniu również nosi datę 11 marca 2020 r. Ponadto, w dokumentacji prac planistycznych brakuje podania terminu wywieszenia tego obwieszczenia na tablicy ogłoszeń i w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.

Zdaniem organu nadzoru, z powyższego wynika, że w zaskarżonej uchwale nie zachowano terminu ogłoszenia o wyłożeniu projektu zmiany tego planu do publicznego wglądu na co najmniej 7 dni przed jego wyłożeniem, co świadczy o istotnym naruszeniu trybu sporządzania planu miejscowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00