Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 grudnia 2021 r., sygn. I SA/Kr 1457/21

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Grzeszek (spr.) Sędziowie WSA Piotr Głowacki WSA Inga Gołowska po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi P. I. sp. z o.o. w K. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia 31 sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie oddalenia zarzutów w sprawie egzekucji administracyjnej skargę oddala.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] jako organ egzekucyjny i jednocześnie wierzyciel prowadził postępowanie egzekucyjne do majątku zobowiązanej P. I. sp. z o.o. w K. na podstawie własnego tytułu wykonawczego z dnia 26 marca 2021 r. nr [...]. Tytuł wykonawczy objął zaległość podatkową w podatku od towarów i usług za grudzień 2020 r. w wysokości 1.793.548,90 zł należności głównej. Odpis ww. tytułu wykonawczego doręczono spółce w dniu 12 kwietnia 2021 r. W wyniku zajęcia wierzytelności z rachunków bankowych spółki, przekazane organowi egzekucyjnemu środki pieniężne całkowicie zaspokoiły dochodzone należności. Postępowanie egzekucyjne zostało zakończone.

Pismem z dnia 15 kwietnia 2021 r. spółka złożyła zarzuty w sprawie egzekucji administracyjnej. W treści pisma powołała art. 33 § 2 pkt 6 lit. a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Przy tym wskazała na brak wymagalności obowiązku w związku ze złożeniem towarów i usług za grudzień 2020 r. do wniosku z dnia 22 stycznia 2021 r., który wpłynął do organu w dniu 1 lutego 2021 r. o odroczenie terminu płatności podatku od dnia 25 kwietnia 2021 r. Spółka podkreśliła, że postępowanie egzekucyjne wszczęto pomimo trwającego procesu rozpatrywania wniosku o odroczenie terminu spłaty zobowiązania. Wskazała argumenty, które w jej mniemaniu uzasadniały złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności zobowiązania. W podsumowaniu pisma, spółka uznając, że zachodzi przesłanka określona w art. 33 § 2 pkt 4 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, wniosła o umorzenie postępowania egzekucyjnego w całości, uchylenie dokonanego zajęcia w całości, zwrot kwot już wyegzekwowanych oraz zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu wydania ostatecznego postanowienia w sprawie zarzutów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00