Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 grudnia 2021 r., sygn. I SA/Gd 945/21

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, , po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym w dniu 21 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi S. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 17 maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za marzec 2005 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 17 maja 2021 roku Dyrektor Izby Administracji Skarbowej , po rozpatrzeniu odwołania S.W. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 27 października 2020 roku w przedmiocie podatku akcyzowego za marzec 2005 roku, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Podstawą rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny.

Przedmiotem prowadzonej przez S.W. (dalej: podatnik, skarżący) w 2004 r. działalności gospodarczej było rybołówstwo i obrót rybami w kraju i za granicą, którą wykonywał będąc armatorem statku "[...]".

Pracownicy Urzędu Celnego [...] przeprowadzili kontrolę w zakresie wypełniania przez podatnika warunków zwolnienia z podatku akcyzowego za okres 01.01.2004-31.12.2004r., którą zakończono protokołem kontroli podpisanym w dniu 22.03.2005r. Analizując materiał dowodowy w postaci m.in. Dziennika Okrętowego Statku Rybackiego kutra "[...]" za 2004r., wydruków z "Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów" za 2004r., faktur zakupu paliwa żeglugowego stwierdzono, że różnica pomiędzy olejem napędowym zakupionym a zużytym przez jednostkę "[...]" do celów żeglugowych wyniosła 337 807 litrów.

Pismem z dnia 31.03.2005r. pełnomocnik podatnika złożył zastrzeżenia do protokołu z kontroli m.in. odnośnie ustaleń co do ilości zużytego paliwa oraz fikcyjnych transakcji. Pełnomocnik stwierdził, że faktury dokumentujące zakup paliwa wystawione na podatnika, ujawnione na str. 3 protokołu kontroli, tj. nr [...] (z firmy A Sp. z o.o.) i nr [...] (z firmy B S.A.) są fakturami sfałszowanymi i takie transakcje nigdy nie miały miejsca. Kontrolujący nie uwzględnili tych wyjaśnień.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00