Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 stycznia 2012 r., sygn. I SA/Wr 1130/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom – sprawozdawca, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędzia WSA Marek Olejnik, Protokolant Katarzyna Motyl, po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2012 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi A Sp. z o.o. Oddział we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do kwietnia i grudnia 2006 r. od czerwca do grudnia 2007 r. oraz od stycznia do grudnia 2008 r.: I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...]; II. stwierdza, że wymienione w pkt I decyzje nie podlegają wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz skarżącej A Sp. z o.o. Oddział we W. kwotę 14.004 zł (czternaście tysięcy cztery złote) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] czerwca 2009 r. utrzymująca w mocy orzeczenie Naczelnika Urzędu Celnego we W. odmawiające skarżącej spółce A sp. z o.o. stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za okresy od stycznia do czerwca i grudzień 2006 r., od czerwca do grudnia 2007 r. oraz od stycznia do grudnia 2008 r.

Jak wynikało z akt sprawy, we wskazanych miesiącach skarżąca zadeklarowała i odprowadziła podatek akcyzowy (wg ustawowo przewidzianych stawek) z tytułu dostawy energii na rzecz lokalnego dystrybutora.

Pismem z dnia [...] lutego 2009 r. wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w tymże podatku, załączając do pisma korekty deklaracji podatkowych. W uzasadnieniu podniosła sprzeczność regulacji krajowych w zakresie powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży energii elektrycznej na rzecz dystrybutora tj. art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (dz.u. Nr 29, poz. 257 ze zm.) – dalej powoływana jako u.p.a. z regulacjami prawa wspólnotowego – art. 21 ust. 5 Dyrektywy 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (DZ.UE.L.03.283.51) – dalej dyrektywy energetycznej. Zdaniem spółki regulacje wspólnotowe łączą obowiązek podatkowy z momentem dostawy energii na rzecz ostatecznego odbiorcy, podczas gdy przepisy krajowe wymóg zapłaty podatku przenoszą już na etap dostawy towaru na rzecz dystrybutora. W konsekwencji zapłacony zgodnie z porządkiem krajowym podatek akcyzowy jako niezgodny z prawem wspólnotowym jest nienależny i winien zostać zwrócony jako nadpłacony. Końcowo skarżąca podkreślała, że przepisy regulujące nadpłatę podatku tj. art. 72 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) – dalej O.p. nie ustanawiają dodatkowych przesłanek zwrotu podatku, takich jak zubożenie czy jego ekonomiczny ciężar.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00