Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 5 listopada 2021 r., sygn. II SA/Rz 1018/21
Transport
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak Sędziowie WSA Marcin Kamiński /spr./ WSA Piotr Godlewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 5 listopada 2021 r. sprawy ze skargi Z. B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym - skargę oddala -
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Z. B. (skarżący) jest decyzja Głównego Inspektora Transportu Drogowego (organ odwoławczy) z dnia [...] kwietnia 2021 r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego (organ I instancji) z dnia [...] listopada 2020 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.
Stan faktyczny i prawny sprawy ze skargi na powyższą decyzję przedstawia się następująco.
Decyzją z dnia [...] listopada 2020 r. nr [...] organ I instancji działając na podstawie art. 92a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (u.t.d.) oraz zgodnie z ustaleniami protokołu kontroli nr [...] z dnia [...] czerwca 2020 r., nałożył na skarżącego karę pieniężną w wysokości 2.000 zł za naruszenie art. 92a ust. 2, ust. 8 u.t.d. w zw. z lp. 16 załącznika nr 4 do u.t.d. - korzystanie przez kierowcę z niedozwolonego urządzenia lub przedmiotu wykonanego lub przeznaczonego do celów podrabiania lub przerabiania danych rejestrowanych przez tachograf.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że w dniu 10 czerwca 2020 r. na MOP [...] w ciągu autostrady [...], został zatrzymany do kontroli pojazd członowy składający się z ciągnika siodłowego marki Iveco o numerze rej. [...] oraz naczepy ciężarowej marki [...] o numerze rejestracyjnym [...], którym kierował M. S. (kierowca). Pojazdem tym wykonywany był międzynarodowy transport drogowy rzeczy z miejscowości G. do miejscowości D. (R.). Transport wykonywany był na podstawie wypisu z licencji nr [...] dotyczącej międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy udzielonej przedsiębiorcy: [...]. W trakcie kontroli stwierdzono, że kierowca w momencie zatrzymania przez Inspekcję Transportu Drogowego rejestrował odpoczynek w pamięci tachografu cyfrowego oraz na karcie kierowcy poprzez użycie niedozwolonego przedmiotu w postaci magnesu podłączonego do czujnika ruchu. Dokonano pobrania danych z tachografu cyfrowego zamontowanego w kontrolowanym pojeździe oraz z karty kierowcy. Na podstawie analizy odczytanych danych oraz zeznań kierowcy przesłuchanego w charakterze świadka stwierdzono, że kierowca używał niedozwolonego przedmiotu w postaci magnesu podłączonego do czujnika ruchu w dniu 10 czerwca 2020 r., od momentu odjazdu z załadunku w miejscowości G. ok. godz. 22:40 do momentu zatrzymania przez Inspekcję Transportu Drogowego, tj. do godziny 22:59 w dniu 10 czerwca 2020 r. Zgodnie z zeznaniami kierowcy celem takiego postępowania był dojazd do najbliższego parkingu, bez zarejestrowania na karcie kierowcy oraz w pamięci tachografu cyfrowego tego zdarzenia, które spowodowało przerwanie odpoczynku dziennego. Podczas kontroli kierowca okazał niedozwolony przedmiot w postaci magnesu, który podłączył do czujnika ruchu oraz zeznał, że w dniu kontroli użył go pierwszy raz. Zgodnie z danymi uzyskanymi od przedsiębiorstwa [...] Sp. z o.o. w G., gdzie dokonano załadunku towaru przewożonego podczas kontroli w dniu 10 czerwca 2020 r., organ stwierdził że: