Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 listopada 2021 r., sygn. I SA/Łd 558/21

Przy odwrotnym połączeniu nie ma zastosowania zakaz odejmowania straty, o którym mowa w art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT. W przeciwnym razie doszłoby do dyskryminacji.

Gazeta Prawna nr 217/2021

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda Protokolant: st. asystent sędziego Paweł Pijewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2021 r. sprawy ze skargi A spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 maja 2021 r. nr 0111-KDIB2-1.4010.51.2021.1.BKD UNP: 1287299 w przedmiocie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697,- (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją z dnia 6 maja 2021 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko A sp. z o.o. przedstawione we wniosku z o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy:

- przeprowadzenie połączenia odwrotnego bez podwyższenia kapitału zakładowego będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT po stronie Wnioskodawcy jako spółki przejmującej - jest prawidłowe,

- Spółka po dokonaniu przejęcia będzie miała możliwość rozliczenia swoich strat podatkowych z lat poprzedzających rok w którym dokonane zostanie przejęcie - jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu organ wydający interpretację wyjaśnił, że we wniosku z dnia 1 lutego 2021 r, o wydanie interpretacji przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będący Sp. z o.o. (dalej: "Spółka" lub "Wnioskodawca") jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (jest rezydentem podatkowym w Polsce). Wnioskodawca jest spółką działającą w ramach grupy kapitałowej zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Jedynym udziałowcem Spółki jest B Sp. z o.o. (dalej: "B"), która również jest rezydentem podatkowym w Polsce. B posiada dwóch udziałowców tj. C oraz D Sp. z o.o. B, która powstała w 2016 r., świadczy usługi produkcyjne wyrobów z tworzyw sztucznych na rzecz E. W 2016 r. D powołała Spółkę do realizacji inwestycji polegającej na uruchomieniu zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych na terenie Strefy Ekonomicznej. Spółka stanowi wyspecjalizowany zakład do produkcji (...) z tworzyw sztucznych. B podzleca Spółce część produkcji wynikającej z umowy z E. Spółki wykonują więc tę samą działalność polegającą na produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00