Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 25 listopada 2021 r., sygn. II SA/Bk 775/21

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marek Leszczyński (spr.), Sędziowie sędzia WSA Grzegorz Dudar, asesor sądowy WSA Barbara Romanczuk, Protokolant sekretarz sądowy Katarzyna Derewońko, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 listopada 2021 r. sprawy ze skargi Wojewody P. na uchwałę Rady Gminy B. z dnia [...] czerwca 2021 r. nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w części obrębu geodezyjnego B.-stadion sportowy stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały

Uzasadnienie

W dniu [...] czerwca 2021 r. Rada Gminy B. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w części obrębu geodezyjnego B. - stadion sportowy.

Skargę na powyższą uchwałę, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, wniósł Wojewoda P., w której zaskarżonej uchwale zarzucił istotne naruszenie art. 15 ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 741 z późn. zm.; dalej: u.p.z.p.) poprzez brak określenia zasad dotyczących warunków zagospodarowania oraz ograniczenia w użytkowaniu terenów objętych uchwałą. W oparciu o powyższy zarzut skarżący wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w całości.

W uzasadnieniu skargi Wojewoda wskazał i omówił przepisy regulujące omawianą materię. Wyjaśnił, że zawartość aktu planistycznego została określona w art. 15 u.p.z.p. Zgodnie z art. 15 ust. 2 pkt 9 u.p.z.p. w planie miejscowym określa się obowiązkowo szczególne warunki zagospodarowania terenów oraz ograniczenia w ich użytkowaniu, w tym zakaz zabudowy. Tymczasem w Rozdziale 8 uchwały zatytułowanym: "Szczególne warunki zagospodarowania terenów oraz ograniczenia w ich użytkowaniu, w tym zakaz zabudowy" umieszczono zapis, że ustala się strefy ochronne od cmentarza, od linii brzegowej naturalnych zbiorników wodnych oraz ograniczenia w zabudowie od strony lasów ograniczając się jednocześnie do wskazania, że w tych przypadkach mają zastosowanie przepisy odrębne (§ 9 ust. 1,2,3 uchwały). Zatem w ocenie organu nadzoru opiniowana uchwała nie zawiera poza powyższą konstatacją żadnych rozstrzygnięć planistycznych będących wynikiem zastosowania tych przepisów, tj. nie określa w jaki sposób i w jakim zakresie przywołane ogólnikowo przepisy odrębne kształtują szczególne warunki zagospodarowania oraz ograniczenia w użytkowaniu terenów objętych uchwałą. Tymczasem wymóg konkretyzacji takich ograniczeń wynika wprost z przepisów art. 15 ust. 2 pkt 9 u.p.z.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00