Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 16 września 2021 r., sygn. I SA/Rz 510/21

Świadczenie usług wyżywienia w stołówce szkolnej przez gminę, jako organ władzy publicznej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika to z faktu, że działalność ta jest wykonywana przez gminę w ramach realizacji zadań publicznych, a opłaty za posiłki mają charakter zbliżony do danin publicznych, nie odzwierciedlają wartości ekonomicznej świadczeń i nie są ustalane w realiach rynkowych, lecz na podstawie przepisów prawa oświatowego.

Teza od Redakcji

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Jarosław Szaro /spr./, Sędzia WSA Piotr Popek, Sędzia NSA Stanisław Śliwa, Protokolant ref. Sabina Długosz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2021 r. sprawy ze skargi Gminy Miejskiej na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] marca 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej Gminy Miejskiej kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ), interpretacją indywidualną z [...] marca 2019 r., nr [...], uznał za nieprawidłowe stanowisko Gminy Miejskiej (dalej: skarżąca), odnośnie do interpretacji przepisów o podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania usług wyżywienia świadczonych na rzecz uczniów i pracowników szkół w stołówkach szkolnych.

W opisanym we wniosku stanie faktycznym skarżąca podała, że realizując zadania z zakresu szeroko rozumianej edukacji, wynikające między innymi z art. 106 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996 ze zm., dalej: Prawo oświatowe), w swoich placówkach prowadzi stołówki szkolne. Z posiłków wydawanych w tychże stołówkach korzystają odpłatnie uczniowie, a także pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni szkół. Warunki i zasady korzystania ze stołówek, w tym zasady odpłatności za posiłki, określane są przez dyrektorów poszczególnych placówek, w porozumieniu z organem prowadzącym szkoły. Opłaty za posiłki kalkulowane są w ten sposób, że nie obejmują wydatków na wynagrodzenia pracowników, składki naliczane od tych wynagrodzeń oraz koszty utrzymania stołówek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00