Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 26 sierpnia 2021 r., sygn. II SA/Sz 593/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz Asesor WSA Krzysztof Szydłowski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 26 sierpnia 2021 r. sprawy ze skargi R. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Sygn. akt II SA/Sz [...]

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z [...] roku nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: "Kolegium", "organ odwoławczy"), po rozpatrzeniu odwołania R. O. (dalej "Skarżąca" lub "strona") reprezentowanej przez adwokata, orzekło o utrzymaniu w mocy decyzji Burmistrza R. z dnia [...] r. nr [...], dotyczącej odmowy przyznania Skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, w związku ze sprawowaniem opieki nad E. W..

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wyjaśnił, iż podstawą odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego przez organ I instancji było stwierdzenie, iż strona nie jest osobą spokrewnioną z E. W. i nie jest zobowiązana wobec niej do alimentacji. Natomiast odnosząc się do zarzutu pełnomocnika Skarżącej wyrażonego w odwołaniu, co do błędnego zastosowania przez organ I instancji art. 17 ust. 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych stanowiącego o braku uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego Kolegium wyjaśniło, że ustalenie braku pokrewieństwa pomiędzy osobą niepełnosprawną oraz osobą która nad nią sprawuje opiekę oznacza, iż brak jest podstaw do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Dla takiego uprawnienia konieczne jest bowiem ciążenie na sprawującym opiekę obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.), do których odsyła art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny), obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo (art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00