Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 sierpnia 2021 r., sygn. II SA/Po 205/21
Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Jan Szuma (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 sierpnia 2021 r. sprawy ze skargi S. G. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2021 r., nr [...] w przedmiocie opłaty legalizacyjnej oddala skargę
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] stycznia 2021 r., [...] [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (zwany dalej "Inspektorem Wojewódzkim"), o rozpatrzeniu zażalenia S. M. G., utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla powiatu [...] z dnia [...] listopada 2020 r., [...] ustalające wobec składającej zażalenie, jako inwestora, opłatę legalizacyjną w wysokości [...] zł z tytułu legalizacji wykonanej bez pozwolenia na budowę rozbudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (kategoria I) zlokalizowanego na działce [...] przy ul. [...] w C. .
Powyższe rozstrzygnięcia wydano w następujących okolicznościach udokumentowanych w aktach sprawy.
Pismem z dnia [...] listopada 2019 r. (k. 2-5 akt administracyjnych organu pierwszej instancji) S. G. wraz z L. G. zwróciła się do organu o rozwiązanie problemu związanego z remontem i rozbudową domu przy ul. [...] w C. . Wyjaśnili, że po powrocie do Polski po okresie zamieszkiwania w B. postanowili wyremontować dom po rodzicach S. G.. Znaleźli firmę (M. ) oraz projektanta (K. M.), którzy podjęli się przygotowania niezbędnej dokumentacji dla uzyskania niezbędnych zezwoleń, a po ich otrzymaniu przeprowadzenia remontu i dobudowania dodatkowego pomieszczenia. S. G. wraz z L. G. wyjaśnili, że zakres prac remontowych miał obejmować osuszenie fundamentów budynku, założenie izolacji, ocieplenie budynku, założenie instalacji fotowoltaicznej, a po przygotowaniu projektu i otrzymaniu pozwolenia - także dobudowanie pomieszczenia. Po odkopaniu fundamentów pod południową ścianą szczytową okazało się, że ich stan jest fatalny (pojawiły się pęknięcia). Projektant i jednocześnie kierownik budowy K. M. podjął decyzję o wzmocnieniu fundamentów poprzez odpowiednią konstrukcję betonową, która miała stanowić podstawę dla dalszej budowy. Wnoszący pismo wskazali dalej, że nie byli świadomi, że powyższe działania naruszają polskie prawo budowlane. Następnie została przygotowana dokumentacja złożono wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę. Uzyskanie go spotkało się jednak z przeszkodami, gdyż skarżącym zarzucono samowolę budowlaną.