Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 lipca 2021 r., sygn. I SA/Wa 584/21
Nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Dariusz Pirogowicz, Sędziowie: sędzia WSA Bożena Marciniak, sędzia WSA Joanna Skiba (spr.), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 lipca 2021 r. ze skargi [...] S.A. w [...] na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. prawa własności nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [...] stycznia 2021 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Zastępcy Burmistrza Dzielnicy [...] od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2020 r., nr [...] o odmowie stwierdzenia nabycia z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. przez dzielnicę - gminę [...] prawa własności nieruchomości położonej [...] przy ul. [...] (obecnie [...]), oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] o pow. [...]m2
w obrębie [...], uregulowanej w księdze wieczystej nr [...] - uchyliła zaskarżoną decyzję w całości i stwierdziła nabycie z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. przez dzielnicę - gminę [...], prawa własności ww. nieruchomości.
Zaskarżona decyzja wydana została w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i ocenę prawną sprawy.
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] kwietnia 2020 r., nr [...] odmówił stwierdzenia nabycia z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. przez dzielnicę - gminę [...], prawa własności ww. nieruchomości położonej w [...] przy ul. [...](obecnie [...]), oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] o pow. [...]m2 w obrębie [...].
W uzasadnieniu wskazano, iż sporne mienie państwowe pozostające w dniu 27 maja 1990 r. w zarządzie przedsiębiorstwa państwowego [...] nie było w zarządzie terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego. Na potwierdzenie tego Wojewoda przytoczył szereg aktów prawnych, które regulowały status prawny [...] w zakresie władania infrastrukturą kolejową. Wskazał przy tym, że przyjmowanie, że grunty w stosunku do których [...] nie legitymuje się dokumentem wykazującym prawo tego przedsiębiorstwa, są zarządzane przez terenowe organy administracji publicznej jest nietrafne z tego powodu, że nie dotyczy do gruntów oddanych w zarząd, użytkowanie lub użytkowanie wieczyste. Na potwierdzenie tego organ wskazał, że decyzją z dnia [...] kwietnia 1995 r. nr [...] Wojewoda [...] stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem 5 grudnia 1990 roku przez przedsiębiorstwo państwowe [...] ww. nieruchomości.