Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 lipca 2021 r., sygn. I SA/Po 339/21
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 lipca 2021 r. sprawy ze skargi A.W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia oddala skargę.
Uzasadnienie
A. W. (dalej jako: "wnioskodawca" lub "skarżący") wnioskiem
z [...] czerwca 2020 r. wystąpił do Prezydenta Miasta [...] o wydanie zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w [...] przy ul. [...], oznaczonej w ewidencji gruntów: obręb J. , ark. mapy [...], działka nr [...], o pow. [...] m2, stanowiącej przedmiot własności Miasta [...], dla której Sąd Rejonowy w [...] prowadzi księgę wieczystą [...] na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 139 ze zm. - w skrócie: "u.p.p.u.w."). Na nieruchomości posadowiony jest budynek mieszkalny.
Prezydent Miasta [...] postanowieniem z [...] lipca 2020 r., nr [...], odmówił wydania wnioskowanego przez A. W. zaświadczenia.
W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że na dzień 1 stycznia 2019 r. na ww. nieruchomości nie było ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Prawo to powstało dopiero z dniem 19 lutego 2020 r., tj. z dniem w którym decyzja Prezydenta Miasta [...] z [...] stycznia 2020 r., nr [...], o przekształceniu prawa zabudowy ustanowionego na nieruchomości gruntowej położonej w [...] przy ul. [...], stanowiącej własność Miasta [...], oznaczonej geodezyjnie: obręb J., ark. mapy [...], działka nr [...], o pow. [...] m2, zapisanej w KW nr [...], w prawo użytkowania wieczystego stała się ostateczna. Uwzględniając powyższe organ I instancji stwierdził, że nieruchomość nie spełnia przesłanek wskazanych w art. 1 ust. 2 pkt 1 i 2 u.p.p.u.w., ponieważ na dzień 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego nie było ustanowione na nieruchomości.