Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 lipca 2021 r., sygn. II SA/Gl 1506/20

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski,, Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Protokolant sekretarz sądowy Barbara Urban, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lipca 2021 r. sprawy ze skargi K. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Wydanym z upoważnienia Starosty [...] (dalej jako Starosta), z powołaniem się na treść art. 97 § 1 pkt 4 Kpa oraz art. 194 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2018 r., poz. 998 ze zm., zwanej też dalej ustawą) postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] zawieszono postępowanie w sprawie ustalenia od K. S. (dalej też jako skarżący) odpłatności za pobyt jego syna K. S. w rodzinie zastępczej za okres od 1 marca 2019 r. do

29 lutego 2020 r.

W uzasadnieniu postanowienia stwierdzono, że w czasie tego postępowania w dniu 7 maja 2019 r. do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w C. wpłynął wniosek skarżącego o zwolnienie go z odpłatności za pobyt syna w rodzinie zastępczej. Stosownie do uregulowań prawnych zawartych w art. 194 ust. 1 ustawy, opłatę, o której mowa w art. 193 ust. 1 ustala w drodze decyzji starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem w rodzinie zastępczej. Rada Powiatu określa, w drodze uchwały szczegółowe warunki umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty, o której mowa w art. 193 ust. 1 w/w ustawy. Starosta na wniosek lub z urzędu, uwzględniając uchwałę, o której mowa w ust. 1, może umorzyć w całości lub w części łącznie z odsetkami, odroczyć termin płatności, rozłożyć na raty lub odstąpić od ustalenia opłaty, o której mowa w art. 193 ust. 1. W związku z tym uregulowaniem, zgodnie z obowiązującą linią orzeczniczą sądów administracyjnych przyjęło się stanowisko, że wobec złożenia przez rodzica w toku postępowania w sprawie ustalenia odpłatności wniosku o odstąpienie od ustalenia opłaty, organ winien przeprowadzić odrębne postępowanie i ocenić w pierwszej kolejności, czy zostały spełnione przesłanki do odstąpienia od ustalenia opłaty i wydać w tym przedmiocie merytoryczne rozstrzygnięcie. Sądy administracyjne stanęły na stanowisku, że wprawdzie sam przepis nie reguluje kolejności podjęcia rozstrzygnięcia, to logicznym jest rozpatrzenie w pierwszej kolejności wniosku o odstąpienie od ustalenia opłaty. Zakończenie postępowania w przedmiocie odstąpienia od ustalenia opłaty powinno dopiero otwierać drogę do wszczęcia kolejnego, dotyczącego ustalenia opłaty. Odstąpienie od ustalenia opłaty oznacza bezprzedmiotowość postępowania w sprawie ustalenia opłaty. Dopiero odmowa odstąpienia otwiera możliwość ustalenia opłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00