Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 lipca 2021 r., sygn. II SA/Gd 281/21
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie: sędzia WSA Jolanta Górska sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 lipca 2021 r. sprawy ze skargi E. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 15 marca 2021 r., nr [...] w przedmiocie nieważności decyzji w sprawie wywłaszczenia nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Skarga E. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z 5 marca 2021 r. o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Gminy z 10 kwietnia 1990 r. w zakresie w jakim orzeka ona o przejściu na własność Skarbu Państwa własności nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości B., gm. W. działek nr [..] obszaru 173 m2 oraz [..] o powierzchni 173 m2 bez odszkodowania została wniesiona w następującym stanie sprawy:
Naczelnik Gminy decyzją z 10 kwietnia 1990 r. orzekł o zatwierdzeniu projektu podziału nieruchomości położonej w B. tj. działek ewidencyjnych: nr [..] i [..] o łącznej pow. 0,42 ha, będącej własnością F. W. i E. W. W wyniku podziału powstały działki: nr [..] obszaru 934 m2, nr [..] obszaru 939 m2, nr [..] obszaru 173 m2, nr [..] obszaru 173 m2, nr [..] obszaru 335 m2, [..] obszaru 334 m2, nr [..] obszaru 1221 m2, przedstawione na załączniku nr 1 do decyzji. Zgodnie z pkt 2 decyzji działki nr [..] obszaru 173 m2 i nr [..] obszaru 173 m2 stanowiące drogę dojazdową "przejmuje się na Skarb Państwa bez odszkodowania".
W dniu 15 września 2020 r. E. W. złożyła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wniosek o stwierdzenie nieważności wydanej w dniu 10 kwietnia 1990 r. przez Naczelnika Gminy decyzji o zatwierdzeniu projektu podziału nieruchomości, tj. działek ewidencyjnych: nr [..] i [..], położonych w B., w części, tj. w zakresie w jakim orzeka o przejściu na własność Skarbu Państwa działek: nr [..] obszaru 173 m2 i nr [..] obszaru173m2 - bez odszkodowania. W uzasadnieniu wniosku wskazano, iż E. W. była współwłaścicielem nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości B., Gmina W., dla której Sąd Rejonowy Wydział IV Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr [..]. Z nieruchomości wyodrębniono m.in. działki [..] i [..], które zostały przeznaczone na drogi i z tego względu przeszły na własność Skarbu Państwa. Wnioskodawczyni wskazała, że w dniu 10 kwietnia 1990 r, jedynym obowiązującym aktem prawnym regulującym kompleksowo kwestie związane z podziałem nieruchomości oraz wywłaszczeniem nieruchomości była ustawa z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości, która obowiązywała do dnia 31 grudnia 1997 r., kiedy to została zastąpiona ustawą o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z treścią ówczesnego art. 12 ust. 2 tej ustawy: "Grunty wydzielone pod budowę ulic z nieruchomości objętej na wniosek właściciela podziałem przechodzą na własność Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja lub orzeczenie o podziale stały się ostateczne lub prawomocne, za odszkodowaniem ustalonym według zasad obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości, pomniejszonym o należność z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolnej i leśnej. Pomniejszenie nie może być większe niż wysokość odszkodowania".