Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 15 lipca 2021 r., sygn. II SA/Bk 446/21

Szkolnictwo wyższe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marek Leszczyński (spr.), Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz, sędzia WSA Małgorzata Roleder, Protokolant sekretarz sądowy Katarzyna Derewońko, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 lipca 2021 r. sprawy ze skargi A. G. B. na decyzję Rektora Politechniki B. z dnia [...] kwietnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie nieprzyznania stypendium dla osób niepełnosprawnych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Rektora Politechniki B. z dnia [...] lutego 2021 roku numer [...]; 2. zasądza od Rektora Politechniki B.na rzecz skarżącego A.G. B. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Rektor Politechniki B. (dalej: Rektor) decyzją z dnia [...] kwietnia 2021 r., nr [...], utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] lutego 2021 r., nr [...], o nieprzyznaniu A. B. stypendium dla osób niepełnosprawnych.

Decyzja Rektora wydana została przy następujących ustaleniach stanu faktycznego i ocenie prawnej sprawy.

Pismem z dnia [...] października 2020 r. A. B. (dalej: skarżący) złożył do Rektora wniosek o przyznanie stypendium dla osób niepełnosprawnych na rok akademicki 2020/2021.

Rektor decyzją z dnia [...] lutego 2021 r., nr [...], odmówił wnioskodawcy przyznania powyższego świadczenia. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że w myśl art. 93 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce świadczenia, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1-4 i art. 359 ust. 1, przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat. Jednocześnie ustawodawca wprowadził jeden wyjątek, w stosunku do studentów, których niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego. Art. 93 ust. 4 ustawy stanowi, że w przypadku gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, student może otrzymać świadczenie, o którym mowa w art. 86 ust. 1 pkt 2, tylko na jednym kolejnym kierunku studiów, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat. W przypadku skarżącego świadczenie nie mogło być przyznane, gdyż po przeliczeniu miesięcy studiowania do miesiąca złożenia wniosku, student przekroczył ustawowy okres 6 lat ubiegania się o świadczenia, o których mowa w art. 86 a ponadto nie spełniał warunków z art. 93 ust. 4 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00