Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 czerwca 2021 r., sygn. III SA/Po 4/21

Gospodarka gruntami

 

Dnia 24 czerwca 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Sachajko (spr.) Sędziowie WSA Mirella Ławniczak WSA Izabela Paluszyńska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 czerwca 2021 roku sprawy ze skargi T. W. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] listopada 2020 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie ustalenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów oddala skargę

Uzasadnienie

Dnia [...] listopada 2020 r. - na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, poz. 695 i poz. 1298), w związku z art. 7b ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2020 r. poz. 2052) - Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego po rozpatrzeniu odwołania T. W. z [...] września 2020 r. od decyzji Starosty [...] z [...] sierpnia 2020 r. znak: [...] umarzającej postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów położonych w obrębie J., gmina T. , oznaczonych na arkuszu mapy numerem działki [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu decyzji organ II instancji podał, że Starosta P. wskazał, iż T. W. działając przez profesjonalnego pełnomocnika - radcę prawnego T. Z. wystąpił pismem z [...] lutego 2020 r. (data wpływu do organu - [...] marca 2020 r.) z wnioskiem o przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów dla, stanowiącej jego własność, działki ewidencyjnej nr [...], położonej w obrębie J., gmina T. . Przedmiot wniosku został określony jako zmiana przeznaczenia działki z gruntu leśnego klasy V ("LsV") na grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych ("Lzr").

Starosta P. w związku z rozpatrywaniem przedmiotowego wniosku wezwał pismem nr [...] z [...] marca 2020 r. wnioskodawcę do wskazania osoby, która wykona czynności, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1-3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów (Dz. U. z 2012 r. poz. 1246). Jednocześnie organ I instancji wskazał wnioskodawcy, że aktualnie dla przedmiotowej działki w operacie ewidencyjnym ujawniony został w zakresie sposobu użytkowania gruntów: klasoużytek lasy klasy V o powierzchni 0,0900 ha, który graniczy z lasem na działkach sąsiednich tworząc kontur klasyfikacyjny o powierzchni większej niż 0,1000 ha. Organ I instancji podkreślił, że postępowanie o ustalenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów nie jest tożsame z postępowaniem o zmianę użytku, a zgodnie z § 68 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2019 r. poz. 393) grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, oznaczone symbolem Lzr zaliczone są do gruntów rolnych, a nie gruntów leśnych. Starosta P. podniósł także, że w przypadku zmiany lasu na użytek rolny, a następnie ustalenie klasy bonitacyjnej dla gruntów rolnych, niezbędne jest dołączenie do wniosku decyzji zezwalającej na zmianę użytku leśnego na rolny, wydanej w trybie art. 13 ustawy z dnia 28 września 1991 r. - o lasach (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 6 ze zm.). Organ I instancji podkreślił, że zgodnie z art. 20 ust. 3a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne ewidencję gruntów i budynków prowadzi się z uwzględnieniem przepisów o lasach, co oznacza, że jak długo dany grunt w kategorii prawnej jest lasem, tak długo w ewidencji gruntów i budynków musi figurować jako grunt leśny. Starosta P. podkreślił, że do czasu przeprowadzenia w odpowiednim trybie zmiany klasyfikacji prawnej gruntu leśnego na grunt nieleśny (np. rolny), zgodna z prawem gleboznawcza klasyfikacja może dotyczyć tylko zmiany klas w ramach konturu użytku leśnego (klasy od I-IV gruntów leśnych). Z akt sprawy wynika, że pełnomocnik właściciela T. W. - radca prawny T. Z. pismem z [...] kwietnia 2020 r. wycofał wniosek z [...] lutego 2020 r. w sprawie przeprowadzenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów, przy czym jednocześnie wniósł o: "rozpatrzenie sprawy na podstawie zgłoszonego wniosku".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00