Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 maja 2021 r., sygn. II SA/Po 519/20
Ochrona przyrody; Lasy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Asesor WSA Arkadiusz Skomra po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 maja 2021 r. sprawy ze skargi E. M. i P. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie zmiany lasu na użytek rolny oddala skargę.
Uzasadnienie
Starosta J. decyzją z dnia [...] lutego 2020 r., nr [...], działając na podstawie art. 13 ust. 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2020 r., poz. 6 ze zm.; dalej: "u.o.l.") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm.; dalej: "K.p.a."), odmówił wyrażenia zgody na dokonanie zmiany lasu na użytek rolny, na terenie nieruchomości stanowiącej działkę nr ewid.[...], arkusz mapy 1, obręb N., o powierzchni działki ogółem [...] ha, w tym las o powierzchni użytku [...] ha, położonej w miejscowości N. gmina J., będącej własnością E. i P. M..
W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że w dniu [...] grudnia 2019 r. wpłynął do niego wniosek E. i P. M. o zmianę lasu położonego na terenie nieruchomości stanowiącej działkę nr ewid.[...], ark. mapy [...], obręb N., o powierzchni [...] ha, w miejscowości N., gmina J., na użytek rolny. Do wniosku dołączyli decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w P. z dnia [...] października 2019 r., znak [...], o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na zmianie lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa o pow. [...] ha na użytek rolny, na działce nr ewidencyjny [...] obręb N. gm. J..
Uzasadniając swoje żądanie wnioskodawcy wskazali na ciągły spadek opłacalności produkcji na rynku rolnym, co zmusza ich do zwiększenia produkcji zwierzęcej, co z kolei powoduje zwiększenie zapotrzebowania na płody rolne. Aby zapewnić konkurencyjność i utrzymać opłacalność prowadzonego gospodarstwa rolnego, wnioskodawcy zmuszeni są zwiększyć skalę produkcji, co jest możliwe przez zwiększenie powierzchni upraw. Wnioskodawcy podkreślili, że w obrębie ich gospodarstwa praktycznie niemożliwe jest nabycie lub wydzierżawienie gruntu. Dodatkową przeszkodą są przy tym wysokie ceny gruntów w Wielkopolsce. Opowiadając na wezwanie organu I instancji wnioskodawcy wyjaśnili dodatkowo, że w ramach prowadzonego gospodarstwa posiadają grunty własne na terenie gminy J. ok. [...] ha, w tym las [...] ha, w gminie K. W. grunty rolne o powierzchni ok. [...] ha oraz grunty dzierżawione na terenie gminy K. W. o powierzchni [...] ha i około [...] ha, w tym powierzchni użytkowej około [...] ha.