Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2021 r., sygn. II SA/Wa 2252/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Kube, Sędzia WSA Ewa Marcinkowska (spr.), Sędzia WSA Danuta Kania, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 kwietnia 2021 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] września 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z dnia [...] września 2020 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r. poz. 723) - zwanej dalej ustawą zaopatrzeniową, odmówił wyłączenia stosowania wobec B.K. art. 15c, art. 22a i art. 24a tej ustawy.

W uzasadnieniu decyzji organ podał, że B.K. wnioskiem z dnia [...] lutego 2017 r. (data wpływu do organu: [...] marca 2017 r.), wystąpiła o zastosowanie wobec niej art. 8a ustawy zaopatrzeniowej.

W uzasadnieniu wniosku opisała przebieg swojej służby, wskazując, że służbę w organach bezpieczeństwa pełniła od [...] kwietnia 1985 r. do [...] grudnia 1989 r. w Rejonowym Urzędzie Spraw Wewnętrznych w [...] na stanowisku [...] w Grupie [...]. Podkreśliła, że jej praca polegała wyłącznie na czynnościach administracyjnych: przyjmowaniu wniosków od osób ubiegających się o wydanie [...], następnie przesyłaniu wniosków do WUSW w [...] celem wyrobienia [...] oraz wydawaniu gotowych [...]. Zaznaczyła, że w trakcie służby w SB ze względu na zajmowane stanowisko w Grupie [...] nie wykonywała żadnych czynności, które można byłoby zakwalifikować do kategorii czynności represyjnych, operacyjnych, zbrodniczych związanych z funkcjonowaniem w okresie PRL aparatu opresji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00