Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 marca 2021 r., sygn. I SA/Kr 677/20

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Wiśniewski Sędziowie WSA Stanisław Grzeszek (spr.) WSA Bogusław Wolas po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia 18 czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za III i IV kwartał 2011 r. skargę oddala.

Uzasadnienie

W związku z przeprowadzoną kontrolą podatkową i wszczętym następnie postępowaniem podatkowym w zakresie prawidłowości rozliczenia przez M. S. - W. podatku od towarów i usług za III i IV kwartał 2011r., Naczelnik Urzędu Skarbowego K. stwierdził, że w deklaracjach VAT-7K złożonych za ww. okres podatniczka zawyżyła podatek naliczony obniżający podatek należny, na skutek ujęcia w nim podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych przez P..U..P..H.. "S." Sp. z o.o. w G. , które to faktury nie dokumentowały zrealizowania rzeczywistych dostaw towarów i usług.

W konsekwencji organ podatkowy wydał w dniu 4 lipca 2016r. decyzje nr [...] i nr [...], w których stwierdzono zawyżenie podatku naliczonego za te okresy rozliczeniowe w kwotach odpowiednio 168.086,00 zł i 85.215,00 zł.

Nie zgadzając się z tymi rozstrzygnięciami M. S. - W. złożyła odwołania zarzucając naruszenie art. 122 w związku z art. 187 § 1, art. 191 Ordynacji podatkowej oraz art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a w zw. z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

W wyniku rozpatrzenia odwołań Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzją z dnia 15 listopada 2016r. nr [...] uchylił w całości decyzje organu I instancji i przekazał w tym zakresie sprawę do ponownego rozpoznania.

W ocenie organu odwoławczego w toku przeprowadzonego postępowania podatkowego nie został sporządzony protokół badania ksiąg podatkowych, w którym zakwestionowana byłaby ich rzetelność lub wadliwość, przez co nie zostało obalone domniemanie prawdziwości i wiarygodności zapisów w księgach tych dokonanych. Brak sporządzenia protokołu badania ksiąg świadczył o niezebraniu w sprawie całego materiału dowodowego, a ponadto skutkował pozbawieniem strony prawa do uzyskania w odpowiednim terminie wiedzy o zarzutach stawianych prowadzonym księgom podatkowym oraz w konsekwencji uniemożliwił zajęcie przed zakończeniem postępowania stanowiska w tym zakresie. Stwierdzono ponadto, iż materiał dowodowy wskazujący na nierzetelność faktur VAT wystawionych przez P..U..P..H.. "S." Sp. z o.o. jest niepełny i wymaga uzupełnienia oraz wskazano, że pomimo zakwestionowania nabyć od tego podmiotu nie odniesiono się do późniejszej sprzedaży towarów nabytych jakoby od P..U..P..H.. "S." Sp. z o.o.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00