Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 stycznia 2021 r., sygn. II SA/Wa 370/20

Szkolnictwo wyższe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska, Sędzia WSA Andrzej Góraj, Sędzia WSA Joanna Kube (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 8 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi K. P. na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy studentów uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji

Uzasadnienie

Dziekan Wydziału [...] Uniwersytetu [...] decyzją z dnia [...] września 2019 r., na podstawie art 108 ust. 2 pkt 3 oraz ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668), skreślił K. P. z listy studentów I roku studiów stacjonarnych jednolitych magisterskich na kierunku [...] na Wydziale [...] Uniwersytetu [...] z powodu nieuzyskania zaliczenia I roku studiów.

Z uzasadnienia decyzji wynika, że zgodnie z programem studiów, uchwalonym przez Radę Wydziału [...], na I roku studiów K. P. miała obowiązek zaliczenia przedmiotów:

- Metodologia badań [...],

- [...],

- [...],

oraz drugi semestr ćwiczeń z Podstawowych umiejętności [...], w terminie do dnia [...] września 2019 r.

We wskazanym terminie ww. nie uzyskała zaliczeń z wymienionych przedmiotów oraz nie wnioskowała o powtarzanie I roku studiów i nie uzyskała zaliczenia I roku studiów. W związku z tym zaistniała podstawa prawna i faktyczna do skreślenia jej z listy studentów na podstawie art 108 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Organ nie znalazł podstaw do odstąpienia od wydania przedmiotowej decyzji, gdyż w interesie społecznym jest to, aby studenci terminowo zaliczali i rozliczali etapy nauki, jak również, aby otrzymywali promocję na kolejny etap nauki dopiero wówczas, gdy opanowali konieczny zakres wiedzy.

Wydając przedmiotową decyzję, organ miał na względzie również interes wszystkich członków społeczności akademickiej w kontekście prezentowania przez studentów odpowiedniego poziomu opanowania materiału objętego programem studiów. Przekłada się to bowiem na renomę Uniwersytetu [...], wartość niematerialną dyplomu ukończenia studiów na tej uczelni oraz pozycję rynkową jej absolwentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00