Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 28 stycznia 2021 r., sygn. II SA/Sz 473/20
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia z funduszu alimentacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] r. , nr [...]
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] stycznia 2020 r., nr [...] Burmistrz C. , powołując się na przepisy art. 1 ust. 2, art. 9 ust. 1 i 2, art. 12 ust. 1, art. 15 ust. 1, 2 i 9, art. 25 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2018 r., poz. 2096), po rozpatrzeniu wniosku M. S. z dnia 8 stycznia 2020 r., odmówił przyznania świadczenia z funduszu alimentacyjnego wnioskowanego na osobę uprawnioną, do ukończenia 18 roku życia, tj. na M. S..
W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że wnioskodawczyni nie spełnia przesłanki określonej w art. 2 ust. 11 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, zgodnie z którym, "osoba uprawniona" - oznacza to osobę uprawnioną do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna. W ocenie organu, ustawodawca w sposób precyzyjny określił krąg świadczeniobiorców pozostawiając poza tym kręgiem osoby uprawnione do świadczeń alimentacyjnych od osób innych niż rodzice. Tymczasem w toku postępowania ustalono, że dłużnik alimentacyjny M. W. jest babcią osoby, której dotyczy wniosek.
Wobec zaistnienia przesłanki negatywnej nie było podstaw do dalszych ustaleń w sprawie, w tym do ustalania, czy spełnione zostało kryterium dochodowe. Sam fakt niespełnienia definicji osoby uprawnionej wyłącza uprawnienie do świadczenia z funduszu alimentacyjnego.