Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Lu 486/19
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Czaja Sędziowie Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska (sprawozdawca), Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski Protokolant starszy asystent sędziego Anna Ostrowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi P. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu świadczeń nienależnie pobranych uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta L. z dnia [...] nr [...]
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania P. G. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz art. 2 pkt 7 lit. a i art. 9 ust. 2, ust.4a ustawy z dnia 7 września 2017 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 670 ze zm), dalej jako "u.p.o.u.a." - utrzymało w mocy wydaną z up. Prezydenta Miasta L. przez Kierownika działu ds. osób zobowiązanych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w L. decyzję z dnia [...] r., nr [...]- [...], ustalającą nienależnie pobrane świadczenia z funduszu alimentacyjnego na rzecz N. G. za okres od [...] maja 2016 r. do [...] września 2016 r. w łącznej wysokości [...] zł oraz orzekającą o zwrocie tej kwoty wraz z odsetkami.
Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia [...] r. organ przyznał P. G. na rzecz córki N. G. świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres od [...] października 2015 r. do [...] września 2016 r. w wysokości [...] zł miesięcznie. W decyzji strona została pouczona, że w przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania lub utraty dochodu albo innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego osoba uprawniona albo jej przedstawiciel ustawowy, którzy złożyli wniosek o przyznania świadczenia z funduszu są obowiązani do niezwłocznego powiadomienia o tym organ wypłacający świadczenia.