Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Wa 2420/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (spr.), Sędzia WSA Piotr Borowiecki, Asesor WSA Joanna Kruszewska-Grońska, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi T. R. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę.

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. Komendant Główny Policji (zwany dalej "KGP") rozkazem personalnym z [...] lipca 2019r. nr [...] utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] (zwany dalej "KWP") z [...] kwietnia 2019r. nr [...] w sprawie zwolnienia T. R.(zwany dalej "Skarżącym") ze służby w Policji, na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z 6 kwietnia 1990r. o Policji (Dz.U. z 2019r. poz. 161, ze zm., zwana dalej "u.P."), z dniem [...] maja 2019r. W podstawie prawnej powołał m.in. art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018r., poz. 2096, ze zm., zwana dalej "k.p.a.").

KGP w uzasadnieniu wskazał, że Komendant Miejski Policji w [...](zwany dalej: "KMP") wnioskiem z [...] lutego 2019r. zwrócił się do KWP o wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie zwolnienia Skarżącego - wówczas referenta [...] Wydziału [...] Komendy Miejskiej Policji w [...]- ze służby w Policji, na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 u.P. Skarżącemu Prokuratura Okręgowa w [...](zwana dalej: "Prokuraturą") przedstawiła [...] lipca 2018r. zarzuty w postępowaniu karnym o sygn. akt [...], że [...] grudnia 2015r. w [...]na ul. [...], będąc funkcjonariuszem Wydziału [...] KMP nie dopełnił swoich obowiązków służbowych w ten sposób, że przeprowadzając kontrolę kierującego pojazdem, na skutek okazania wizytówki funkcjonariusza R. F. z Wydziału [...] KWP, odstąpił od ukarania D. T. za popełnione wykroczenie drogowe - korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, czym przysporzył sprawcy wykroczenia korzyści majątkowej w postaci uniknięcia ukarania karą grzywny w formie mandatu karnego - 200 zł oraz osobistej polegającej na nieprzypisaniu mu 5 punktów rejestrowych, czym działał na szkodę interesu publicznego, tj. o czyn z art. 231 § 2 k.k. Skarżący utracił więc przymioty niezbędne do wykonywania obowiązków służbowych, skoro jest podejrzewany o popełnienie przestępstwa, które jest czynem spotykającym się z negatywnym odbiorem. Ww. czyn jest szczególnie naganny i ma negatywny wydźwięk w odbiorze społecznym, co uzasadnia wystąpienie z wnioskiem o zwolnienie ze służby na mocy art. 41 ust. 2 pkt 5 u.P. Do akt dołączono kserokopie materiałów z postępowania karnego przeciwko Skarżącemu (w tym kserokopię aktu oskarżenia z [...] grudnia 2018r. o czyn z art. 231 § 2 k.k. i art. 271 § 1 i 3 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00