Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Wa 1737/20

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej (spr.), Sędzia WSA Joanna Kube, Sędzia WSA Iwona Maciejuk, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 15 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi G.N. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] czerwca 2020r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z [...] czerwca 2019 r. nr [...], na podstawie art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r. poz. 723); zwanej dalej ustawą zaopatrzeniową, odmówił wyłączenia stosowania wobec G. N. art. 15c, art. 22a i art. 24a tej ustawy.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ wskazał, że G. N. wnioskiem z [...] listopada 2017 r. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zastosowanie art. 8a ustawy zaopatrzeniowej. W uzasadnieniu wnioskodawca opisał szczegółowo przebieg swojej służby wskazując, że pełniąc służbę w Departamencie [...] Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nigdy nie wykonywał czynności operacyjno-technicznych niezbędnych w działalności Służby Bezpieczeństwa. Podkreślił ponadto, że komórka, w której pełnił służbę, nie realizowała czynności operacyjno-technicznych niezbędnych w działalności wskazanej służby. Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności (PESEL) to rządowy system zautomatyzowanego gromadzenia, przetwarzania, przechowywania i udostępniania informacji o ludności kraju, obejmujący podstawowe cechy demograficzne i służący potrzebom gospodarowania kadrami, planowania gospodarczego oraz usprawniania procesów administrowania. Podporządkowanie projektowanego wówczas systemu Ministrowi Spraw Wewnętrznych wynikało z faktu, iż założenia koncepcji PESEL przewidywały tworzenie systemu w oparciu o podstawowe i powszechne ewidencje osobowe będące w gestii resort spraw wewnętrznych, tj. ewidencje: stanu cywilnego, dowodów osobistych, zmian imion i nazwisk oaz adresowe. W ocenie wnioskodawcy ustawodawca włączając PESEL do grona podmiotów wskazanych w art. 13b ustawy zaopatrzeniowej postąpił niezasadnie, bowiem okoliczności faktyczne, historyczne, prawne w żadnym wypadku nie dawały podstaw do kwalifikowania Departamentu [...] jako jednostki, w której służba realizowana była na rzecz totalitarnego państwa. Jednym z wielu faktów przeczących związkami Departamentu [...] ze Służbą Bezpieczeństwa było włączenie go w całości [...] sierpnia 1990 r. w struktury "nowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych" wraz z zadaniami analogicznymi do realizowanych uprzednio. Wskazał również, że żadne z opracowań naukowych i dostępnych badań, w tym badań prowadzonych przez IPN, nie potwierdzają tezy, aby Departament [...] był jednostką Służby Bezpieczeństwa, a osoby w nim zatrudnione wykonywały czynności operacyjno-techniczne na rzecz wymienionej służby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00