Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 1 grudnia 2020 r., sygn. I SA/Rz 168/20

Podatek rolny

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S.NSA Jacek Surmacz /spr./, Sędzia WSA Grzegorz Panek, Asesor WSA Jacek Boratyn, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 1 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi M.R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wymiaru łącznego zobowiązania pieniężnego za 2014 rok 1) stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej M.R. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M. R. (dalej: Skarżąca) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (dalej: SKO lub Kolegium) z dnia [...]grudnia 2019 r. nr [...], o umorzeniu postępowania w sprawie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2014 r.

Decyzją z dnia[...] stycznia 2014 r. nr [...], Wójt Gminy ustalił M. R łączne zobowiązani pieniężne na 2014 r. w wysokości 58,00 zł. W uzasadnieniu decyzji organ podał, że wymiar podatku wynika z danych z ewidencji gruntów i budynków.

Odwołanie od tej decyzji wniósł w imieniu M.R. - pełnomocnik W. K.

Decyzją z dnia[...]grudnia 2014 r. nr [...], SKO utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

W wyniku skargi M. R. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (dalej: WSA) wyrokiem z dnia 19 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Rz 247/15 oddalił skargę.

Na skutek skargi kasacyjnej M. R. od ww. wyroku - Naczelny Sąd Administracyjny (dalej również: NSA) wyrokiem z dnia 10 listopada 2017 r. sygn. akt II FSK 2755/15 - uchylił zaskarżony wyrok WSA i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

NSA zakwestionował stanowisko WSA uznające Skarżącą za osobę nieprowadzącą gospodarstwa rolnego na wspólnych gruntach położonych w i , z uwagi na to że Skarżąca przebywa w Stanach Zjednoczonych Ameryki i działa poprzez pełnomocników.

Dokonując wykładni art. 3 ust. 6 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2019, poz. 1256 ze zm.; dalej: u.p.r.) NSA podkreślił, że ustawodawca regulując opodatkowanie gruntów stanowiących współwłasność kilku osób w sposób wyraźny uregulował sytuację, w której grunty podlegające podatkowi rolnemu stanowią jednocześnie gospodarstwo rolne, a więc spełniają odpowiednią "normę obszarową". W tym przypadku zrezygnował z instytucji solidarności odpowiedzialności podatkowej wszystkich współwłaścicieli i przesądził, że obowiązek podatkowy ciąży na tej osobie będącej współwłaścicielem, która to gospodarstwo prowadzi w całości. Osoba ta staje się podatnikiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00