Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2020 r., sygn. IV SA/Po 1174/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Bąk-Marciniak (spr.) Sędzia WSA Maciej Busz Asesor sądowy WSA Maria Grzymisławska-Cybulska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 02 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi Spółki A w S. na uchwałę Rady Gminy T. P. z dnia [...] lutego 2020 r. nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów usług w rejonie ulicy [...] w B. oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Spółka A z ograniczoną odpowiedzialnością w S., wywiodła do Sądu skargę na uchwałę Rady Gminy T. P. z dnia [...] lutego 2020 r. nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów usług w rejonie ulicy [...] w B. .. Skarżąca wniosła o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały oraz zasądzenie na jej rzecz zwrotu kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Zaskarżonej uchwale zarzucono naruszenie przepisów prawa materialnego - art. 9 ust. 1 i 5 upzp przez jego nie zastosowanie i uchwalenie przedmiotową uchwałą Rady Gminy T. P. planu zagospodarowania przestrzennego terenów usług w rejonie ulicy [...] w B. o treści rażąco niezgodnej ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy uchwalonego Uchwałą Nr [...] Rady Gminy T. P. z dnia [...] czerwca 2011 r.

W ocenie skarżącej zgodnie z art. 9 ust. 1 i 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (upzp), w celu określenia polityki przestrzennej gminy, rada gminy podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Ustalenia uchwalonego studium są wiążące dla organów gminy przy sporządzaniu planów miejscowych. Zgodnie z art. 14 ust. 1 i 5 upzp, przed podjęciem uchwały wójt (burmistrz albo prezydent miasta) wykonuje analizy dotyczące m.in. stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami studium. W myśl art. 20 ust. 1 upzp rada gminy uchwala plan miejscowy, po stwierdzeniu, że nie narusza on ustaleń studium. Jeżeli organy gminy uznają za niezbędne zagospodarowanie terenu w sposób odmienny od postanowień studium, uchwalenie planu w tym zakresie może nastąpić jedynie po uprzedniej nowelizacji studium. Przyjęcie w planie ustaleń niegodnych z treścią studium stanowi naruszenie zasad sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego prowadzące do nieważności tego aktu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00