Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Ol 672/20

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędzia WSA Beata Jezielska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]" znak: "[...]" w przedmiocie kary z tytułu urządzania gier hazardowych oddala skargę.

Uzasadnienie

Spółka A (dalej jako: "Spółka", "skarżąca"), wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]" w przedmiocie kary z tytułu urządzania gier hazardowych.

Z akt sprawy i uzasadnienia zaskarżonego rozstrzygnięcia wnika, że decyzją

z dnia "[...]"r., Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego, na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1, ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 847), zwanej dalej: "u.g.h.", nałożył na spółkę karę pieniężną w wysokości 400.000 zł, z tytułu urządzania bez wymaganej koncesji gier na automatach: "[...]" w lokalu w "[...]", znajdującym się w P, ul. O.

Organ pierwszej instancji wskazał, że w dniu "[...]" funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej przeprowadzili czynności kontrolne w ww. lokalu, podczas których ujawnili ww. automaty, które pod względem wizualnym i konstrukcyjnym nie różniły się niczym od zidentyfikowanych podczas wcześniejszych działań jako sprzęt służący do urządzania gier zdefiniowanych w przepisach u.g.h. Automaty były włączone i gotowe do gry. W celu ustalenia zasad działania ujawnionych automatów do gier, kontrolujący przeprowadzili eksperyment procesowy, polegający na doświadczalnym odtworzeniu przebiegu dostępnych gier oraz dokonali ich oględzin. Wskazano, że wynik eksperymentu odtworzenia gier na przedmiotowych automatach zdecydowanie świadczy o ich losowym charakterze, albowiem tok gry pozostaje poza sferą oddziaływania grającego i niezależny jest od zdolności psychomotorycznych takich, jak: spostrzegawczość, refleks, zręczność, a także od nabytych umiejętności, doświadczenia i stopnia wytrenowania. Grający mógł jedynie uruchomić obracanie się bębnów, bez możliwości ich zatrzymania w określonej konfiguracji. Zatrzymanie bębnów następowało w losowo wybranej przez automat pozycji. O komercyjnym charakterze gry świadczy konieczność uiszczenia określonej kwoty pieniężnej w zamian za możliwość przeprowadzenia gry. Automaty wypłacają wygrane pieniężne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00