Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 grudnia 2020 r., sygn. I SA/Kr 923/20

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas (spr.) Sędziowie: WSA Urszula Zięba WSA Jarosław Wiśniewski Protokolant: specjalista Bożena Piątek po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi P. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie [...]zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych).

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi P. G. K. - płatnika K. H. K. S.A. w K. (dalej także: "Wnioskodawca", "Strona skarżąca") jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ("KIS") nr [...] z 21 lipca 2020 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczeń między spółkami a przychodem podatkowej grupy kapitałowej.

Wnioskiem z 2 kwietnia 2020 r., uzupełnionym 24 czerwca 2020 r., Strona skarżąca wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o udzielenie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie ustalenia, czy środki pieniężne - przekazane Spółkom - które powstały w skutek zastosowania mechanizmu rozliczania grupy kapitałowej opisanego we wniosku stanowią przychody, które należy uwzględnić przy ustalaniu dochodu bądź straty podatkowej zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 865, z późn. zm., dalej także: "ustawa o CIT", "u.p.d.o.p.").

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, że stanowi P. G. K. (dalej także: "PGK"), o której mowa w art. 1a ustawy o CIT. Została ona powołana na mocy umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej z [...] 2017 r. w formie aktu notarialnego i zarejestrowana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego decyzją z 20 października 2017 r. W skład grupy wchodzą: A. S.A. (dalej: "A", "Spółka Dominująca"), B. S.A (dalej: "B"), C. S.A. (dalej: "C"), D. S.A. (dalej: "D"), E. S.A. (dalej: "E"). Spółką reprezentującą podatkową grupę kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy oraz z przepisów Ordynacji Podatkowej, o której mowa w art. 1a ust. 3a ustawy o CIT, jest A. Spółka ta jest odpowiedzialna za rozliczanie oraz odprowadzanie podatku dochodowego PGK, pełniąc w niej funkcję płatnika, zgodnie z art. 1a ust. 7 ustawy o CIT. Zgodnie z umową generalną PGK, na A jako spółce reprezentującej PGK spoczywa obowiązek obliczania, pobierania oraz wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych oraz zaliczek na ten podatek do właściwego dla PGK urzędu skarbowego. Jednocześnie, Spółki tworzące PGK zobowiązane są do wypełniania i przekazywania do 19 dnia każdego miesiąca deklaracji na podatek dochodowy oraz dokonywania stosownych wpłat na rzecz A związanych z rozliczeniem zaliczek na CIT w sposób określony w umowie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00