Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Gl 779/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.), Sędzia WSA Renata Siudyka, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi H. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Prezydent Miasta K. decyzją nr [...] z dnia [...] r. przyznał H. W. (obecnie: G.) świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad D. G., w kwocie 36,40 zł miesięcznie, na okres od 2013-05-29 do 201-05-31, w kwocie 520,00zł miesięcznie, na okres od 2013-06-01 do 2013-06-31 oraz w kwocie 620,00 zł na okres 2013-07-01 do 2015-03-31.

Pismem z dnia [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach (dalej: Kolegium) zawiadomiło H. W. (dalej: strona) o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności wyżej opisanej decyzji, ze względu na uzasadnione prawdopodobieństwo, iż jest ona dotknięta jest jedną z wad nieważności z w art. 156 k.p.a.

Kolegium decyzją z dnia [...] r. [...] Kolegium stwierdziło nieważność ww. decyzji przyjmując, że została wydana z rażącym naruszeniem prawa.

W części pierwszej uzasadnienia decyzji przedstawiono instytucje stwierdzenia nieważności, w tym jej przesłanki oraz skutki, a także dokonano charakterystyki przesłanki dostrzeżonej przez Kolegium w tym przypadku oraz odniesiono ją do stanu faktycznego sprawy.

Rażące naruszenie prawa w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. ma miejsce wówczas, gdy dotyczy stanu prawnego sprawy, wyznaczonego faktami prawotwórczymi niezbędnymi w stosowaniu prawa co do określonego podmiotu i przedmiotu tej sprawy. Rażące naruszenie prawa zachodzi wówczas, gdy czynności zmierzające do wydania decyzji administracyjnej oraz treść załatwienia sprawy w niej wyrażona stanowią zaprzeczenie stanu prawnego sprawy w całości lub w części. Inaczej mówiąc czynności prowadzące do załatwienia sprawy lub samo jej załatwienie następuje w odniesieniu nie do stanu prawnego sprawy i jego elementów, lecz jak gdyby do ich kontratypów, do zanegowanych w całości lub w części treści przepisów regulujących stan prawny sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00