Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 listopada 2020 r., sygn. II SA/Wa 785/20

Dostęp do informacji publicznej

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska (spr.), Sędzia WSA Andrzej Wieczorek, Asesor WSA Karolina Kisielewicz, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 listopada 2020 r. sprawy ze skargi K. P. na decyzję Telewizji [...] z siedzibą w [...] z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem rozpoznania w niniejszej sprawie jest skarga K. P. na decyzję Telewizji Polskiej S.A. Nr [...] z dnia [...]stycznia 2020 r. w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej.

Skarga została złożona w następującym stanie faktycznym sprawy:

Wnioskiem z dnia [...] stycznia 2020 r. (data wpływu do organu - [...] stycznia 2020 r.) K. P. (zwany dalej: skarżący, wnioskodawca), zwrócił się do Telewizji Polskiej S.A. (zwana dalej: TVP, organ) w trybie przewidzianym ustawą o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1429 ze zm., zwana dalej: u.d.i.p.) o udostępnienie informacji publicznej, w zakresie pełnej kwoty wydanej na organizację [...] z 2019 roku oraz dokładnie wyszczególnionych wszystkich kosztów oraz wynagrodzeń zarówno dla organizatorów, jak i dla artystów występujących podczas imprezy.

Jako podstawę wniosku skarżący wskazał art. 61 Konstytucji RP oraz art. 4 ust. 1 u.d.i.p.

Decyzją Nr [...] z dnia [...] stycznia 2020 r. TVP, działając na podstawie art. 16 w związku z art. 5 ust. 2 i art. 17 ust. 1, ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, orzekła o odmowie udostępnienia informacji publicznej.

Jako podstawę powyższego wskazała, iż zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 2 u.d.i.p. prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu m.in. ze względu na tajemnicę przedsiębiorcy. Zgodnie z art. 11 ust. 2 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2019 r. poz. 1010 ze zm., zwana dalej: u.z.n.k.), przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykłe zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00