Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 listopada 2020 r., sygn. VII SA/Wa 2922/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Sawczuk, Sędzia WSA Artur Kuś (spr.), Sędzia WSA Tomasz Stawecki, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 listopada 2020 r. sprawy ze skargi P. K. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] listopada 2018 r. znak: [...] w przedmiocie zniesienia klauzuli tajności oświadczenia sędziego o stanie majątkowym I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. uchyla decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] sierpnia 2018 r. znak [...] w zakresie w jakim dotyczy skarżącego P. K.; III. zasądza od Ministra Sprawiedliwości na rzecz skarżącego P. K. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Minister Sprawiedliwości pismem z [...] sierpnia 2018 r., nr [...] (skierowanym do Prezesa Sadu Apelacyjnego w [...]), działając na podstawie art. 87 § 6 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 23 ze zm., dalej: "u.s.p."), zniósł klauzulę tajności "zastrzeżone", jakie objęte zostały informacje zawarte w oświadczeniach

o stanie majątkowym złożonych w 2018 r., przez 40 sędziów w Polsce, w tym m.in. przez Sędziego Sądu Rejonowego w [...] - [...] (dalej: "skarżący", "sędzia").

Następnie pismem z [...] września 2018 r. skarżący [...] - Sędzia Sądu Rejonowego w [...], działając w oparciu o art. 127 § 3 ustawy z 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm., dalej: "k.p.a."), przy uwzględnieniu art. 89 § 3 u.s.p., złożył do Ministerstwa Sprawiedliwości wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, wnosząc tym samym o nie znoszenie klauzuli tajności "zastrzeżone" odnośnie do informacji zawartych w oświadczeniu o stanie majątkowym, złożonym przez sędziego.

W uzasadnieniu wniosku wskazał, że zgodnie z art. 87 § 6 zd. 3 u.s.p., wyłącznie Minister Sprawiedliwości jest uprawniony do zniesienia klauzuli tajności "zastrzeżone" odnośnie do informacji zawartych w oświadczeniu o stanie majątkowym złożonym przez sędziego. Decyzja określona w art. 87 § 6 zd. 3 u.s.p., jest decyzją zastrzeżoną do wyłącznej kompetencji Ministra Sprawiedliwości. Powyższy wniosek wynika literalnie z przepisu art. 87 § 6 zd. 3 u.s.p. i jest konsekwencją założenia hierarchii przyjętej w sądownictwie oraz autorytetu jaki posiada Prezes Sądu Apelacyjnego, który uprzednio wydał decyzję o objęciu klauzulą tajności informacji zawartych w oświadczeniu o stanie majątkowym. Jednocześnie podniósł, że pismo z [...] sierpnia 2018 r., nr [...] nie zawiera istotnych elementów koniecznych dla decyzji administracyjnej. W szczególności, pomimo treści art. 107 § 1 pkt. 6 k.p.a. w zw. z art. 107 § 3 k.p.a. - nie zawiera uzasadnienia faktycznego i prawnego wskazującego przyczyny odmiennej oceny, niż ta dokonana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w [...], odnośnie do przedstawionego stanowiska, że ujawnienie informacji zawartych w złożonym [...] marca 2018 r. oświadczeniu majątkowym za rok 2017 mogłoby powodować zagrożenie dla niego jako sędziego składającego oświadczenie majątkowe oraz osób najbliższych (żony i córki). Wskazał, że ustawodawca użył w art. 87 § 6 u.s.p. zwrot "mogłoby powodować",

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00