Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 listopada 2020 r., sygn. III SA/Lu 393/20

Ochrona zdrowia; Kara administracyjna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Tchórzewska Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) WSA Jerzy Drwal po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 listopada 2020 r. sprawy ze skargi W. B. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] r. nr [...]; II. umarza postępowanie w sprawie kary pieniężnej.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją L. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w L. (organ), po rozpatrzeniu odwołania W. B.:

- uchylił decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. (organ I instancji) z [...] kwietnia 2020 r. nakładającą na W. B. karę pieniężną za naruszenie obowiązku kwarantanny w wysokości 5.000 zł;

- następnie wymierzył W. B. karę z tego tytułu w wysokości 1.000 zł.

W uzasadnieniu tej treści rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że W. B. od 21 marca do 3 kwietnia 2020 r. był objęty obowiązkową kwarantanną w miejscu zamieszkania w K. na podstawie § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U.2020.491 ze zm. - rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 r.). Zgodnie z ustaleniami funkcjonariuszy Policji, W. B. 3 kwietnia 2020 r. opuścił miejsce zamieszkania i udał się na stację paliw w K..

W tym stanie sprawy, zdaniem organu, W. B., opuszczając miejsce zamieszkania 3 kwietnia 2020 r., naruszył obowiązek kwarantanny, a takie postępowanie podlega karze.

Jednocześnie organ zauważył, że W. B. opuścił miejsce zamieszkania 3 kwietnia 2020 r. dlatego, że błędnie policzył czas trwania obowiązkowej kwarantanny. Przyjął bowiem, że czternastodniowa kwarantanna rozpoczęła się już 20 marca 2020 r. W tym dniu o godzinie 9.00 W. B. przekroczył granicę państwową. Ponadto, jak motywował organ, po interwencji Policji, W. B. kontynuował kwarantannę w miejscu zamieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00