Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 listopada 2020 r., sygn. II SA/Kr 889/20

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Joanna Człowiekowska Sędziowie: WSA Mirosław Bator (spr.) WSA Małgorzata Łoboz po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. K., B. K. i P. K. na uchwałę Rady Miejskiej w Olkuszu z dnia 25 października 2011 r. nr Xl/134/2011 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Witeradów- Niesułowice 1/ oddala skargę w zakresie żądania stwierdzenia nieważności zaskarżonego planu obejmującego drogi na terenie oznaczonym 24 MN; 21 w pozostałym zakresie postanawia odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia 16 czerwca 2020 r. A. K., B. K. i P. K. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na uchwałę Rady Miejskiej w Olkuszu nr XI/134/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Witeradów - Niesułowice.

Skarżący wnieśli o zmianę miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego dla Niesułowic poprzez usunięcie dróg oznaczonych symbolami 11 KDD1/2, 10 KDX 9 i skrócenie drogi [...] w bezpośrednim sąsiedztwie działek skarżących nr [...] i [...] i stwierdzenie nieważności planu miejscowego obejmującego te drogi na terenach oznaczonych symbolami, czyli: 22MN, 24 MN, 24 MN, 26 MN, oraz stwierdzenie nieważności planu miejscowego dla terenów objętych symbolami: 19 MN, 20 MN, 21 MN- terenów na których znajdują się działki przymusowo wywłaszczone, co do których roszczenia skarżących nie ulegają przedawnieniu.

W uzasadnieniu skargi podniesiono, że Rada Miejska uchwalając plan w ogromnym stopniu przyczyniła się do negatywnego oddziaływania na prawa skarżących. Ponadto opisany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rażąco narusza interes prawny skarżących i utrudnia im prawo do zwrotu tych terenów. Podnieśli, ze ich roszczenia względem działek utraconych na rzecz Skarbu Państwa nie ulegają przedawnieniu. Uchwalony w tej formie plan miejscowy narusza również art. 31 ust. 3 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji poprzez naruszenie prawa do równego traktowania wszystkich. Wskazali, ze zgodnie z art. 28 K.p.a. mają interes prawny polegający na domaganiu się poszanowania ich praw jako przymusowo wywłaszczonych w kontekście ustawy o gospodarce nieruchomościami. Skarb Państwa na terenie obejmującym w planie drogę 11 KDD 1/2 przejął te grunty bez podstawy prawnej tj. dokumentów stanowiących podstawę wpisu do rejestru gruntów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00