Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 listopada 2020 r., sygn. III SA/Gl 463/20

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 listopada 2020 r. sprawy ze skargi A.K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę.

Uzasadnienie

Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach decyzją z [...] r. nr [...], po rozpoznaniu odwołania A. K. (dalej: strona, skarżący) uchylił rozkaz personalny Komendanta Miejskiego Policji w G. z [...] r. nr [...] w części dotyczącej daty rozwiązania stosunku służbowego i ustalił nowy termin zwolnienia na dzień [...] r., w pozostałej zaś części utrzymał zaskarżony rozkaz personalny w mocy.

W podstawie prawnej decyzji organ przywołał art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r., poz. 256, dalej K.p.a.).

Z akt administracyjnych wynika, że [...] r. skarżący złożył raport o zwolnienie ze służby w Policji ze skutkiem natychmiastowym, uzasadniając swoją prośbę niezadowoleniem z faktu czasowego powierzenia mu obowiązków w Zespole [...] w G. W związku z powyższym, Komendant Miejski Policji w G. rozkazem personalnym nr [...] z [...] r. zwolnił skarżącego ze służby w Policji z dniem [...] r. na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy z 6 kwietnia 1990 roku o Policji (tj.: Dz.U. z 2017 r. poz. 2067, ze zm.). Przedmiotowy rozkaz został opatrzony rygorem natychmiastowej wykonalności. W tym samym dniu policjant został zawiadomiony telefonicznie o podjętym rozstrzygnięciu i poproszony o stawienie się w jednostce celem doręczenia decyzji. Wobec niemożności osobistego doręczenia, ostatecznie decyzja została doręczona za pośrednictwem operatora pocztowego [...] r.

W dniu [...] r. skarżący złożył w Komendzie Miejskiej Policji w G. raport z prośbą o wstrzymanie wszelkich decyzji w sprawie raportu z [...] r., w związku ze stwierdzoną niezdolnością do służby oraz ograniczeniami w zakresie pełnego rozpoznania skutków kierowanych przez niego i do niego pism. Organ pismem z [...] r., doręczonym [...] r., poinformował stronę, powołując się na treść art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego, o nieskuteczności odwołania oświadczenia woli o wystąpieniu ze służby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00